168 onderverdeeling in kleine complexen, elk bestaande öf uit sawah's of uit drogen grond.1) In elk perceel wordt in potlood vermeld tot welke rubriek de grond behoort; sawah's worden aangeduid door een s, droge gronden door een d. Deze onderdeelen worden nu genommerd met het nummer van het minuutperceel, waarin zij gelegen zijn, met bijvoeging van een letter, voor ieder onderdeel op nieuw beginnende met latera. Daarna wordt de oppervlakte dezer onderdeelen met den planimeter berekend en sluitend gemaakt met de oppervlakte van het minuutperceeL Deze desakaart wordt nu met een hulpregister, waarin alleen de nommers der perceelen en de aard van bebouwing voorkomt, aan den voor de sectie aangewezen ambtenaar van het Binnenlandsch Bestuur gezonden, die vergezeld door een mantri van het kadaster, een onderzoek in loco houdt, voor het schattingswerk. Bij dit onderzoek kunnen perceelen van groote uitgestrektheid of onregel- matigen vorm, dan wel gronden bevattende van verschillende produc tiviteit, worden gesplitst. Nadat de grenzen der perceelen op deze wijze alle zijn vastgesteld, worden de hierbij gevoegde formulieren 1 en 2 ingevuld. Alleen kolom 6 van formulier 2 vereischt toelichting. Door de ambtenaren van het Binnenlandsch bestuur, die het schat tingswerk verrichten, worden in elke desa 3 proefvelden aangewezen dit zijn sawahvelden van gemiddeld 1/4 bouw oppervlakte die als type gelden van de productie van de drie verschillende soorten sawah's, namelijk slechte, middelsoort en goede. Deze proefvelden worden op de desakaart lichtgroen ingekleurd, door eene zwarte stippellijn aangeduid en voorzien van het nommer waaronder zij bekend zijn bij het Bestuur. Daar het totaal bedrag der door eene desa op te brengen landrente hiermede direct verband houdt, geschiedt de meting dezer velden zoo nauwkeurig mogelijk en de berekening der oppervlakten door transformeering en uitpassing na ontwikkeling op de schaal van 1 a 1000. Soekaboemi, Juli 1894. D. L. WARNSINCK. De grenzen van de aandeelen der verschillende eigenaren van een zelfde complex sawah's of drogen grond worden dus niet gekadastreerd. Elks aandeel zal later worden geschat in verband met de oppervlakte van het geheele complex.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1894 | | pagina 170