EEN NIEUWE LOGARITHMENTAFEL. Logarithmisch-Trigonometrische Tafeln für neue (cen- tisimale) Teilung mit sechs decimalstellen von W. Jordan, Stuttgart 1894. K. Wittwer. Preis 10 Mk, geb. 12 Mk. Het gebruik van de nieuwe (centesimale) graadverdeeling (quadrant 100 gr., graad 100 min., min. 100 sec.) vermindert het gevaar voor vergissingen en leidt tot besparing van tijd bij hoekmetingen en berekeningen. Zij wordt dan ook reeds veelvuldig toegepast in Frankrijk en eenige Duitsche staten. De tiendeelige indeeling voor hoekmeetinstrumenten werd echter niet zoo snel en algemeen in gevoerd als bij andere maten en gewichten. Dit heeft tweeërlei oorzaak. Vooreerst zijn verdeelmachines voor nauwkeurige graadverdeeling zeer kostbaar en vele instrumentmakers zijn nog niet in bezit van zulk een machine voor de centesimale verdeeling. Verder is de keuze van logarithmentafels voor die verdeeling beperkt. Hierin komt langzamerhand verbetering. Voor tafels met 5 decimalen verschenen om van andere uitver kochte niet te spreken die van F. G. Gauss (1873) en H. Gravelius (1886). Bij de meeste berekeningen in de landmeetkunde kan men met logarithmen van 5 decimalen volstaan, en zouden meerdere decimalen slechts verkwisting van tijd tengevolge hebben. Doch voor berekening van een hoofddriehoekennet over eene gemeente dient men zich van zes decimalen te bedienen. Vandaar dat de bovengenoemde tafel van Dr. Jordan in eene bestaande behoefte voorziet. Deze tafel is in hoofdzaak getrokken uit de „Tables des logarithmes huit décimales des nombres de 1 a 120000 et des sinus et tangentes dans le système de la division centesimale du quadrant, Paris 1891" Ter controle en vermijding van systematische fouten zijn echter door Prof. Jordan de logarithmen der sin. en cos. van de volle graden

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1894 | | pagina 21