VERVAARDIGING VAN BIJBLADEN. Het bijblad behoort te zijn het hulpmiddel bij uitnemendheid voor de landmeters voor den velddienst ter verkrijging der potlood aftrek ken, welke, na algeheele afwerking hulpkaartenworden genoemd. Het opmaken van bijbladen heeft geen waarde beschouwd van het standpunt van verbetering van het kadaster, van verbetering althans in wetenschappelijken zin. De eenige verbetering waarvan sprake kan zijn bestaat hierin, dat het bijblad oplost alle technische en administratieve fouten, in den loop der jaren bij 't opmaken der hulpkaarten begaan, dat het ons geeft een nauwkeurig overzicht van den laatsten stand der perceelen op een gegeven tijdstip, nauwkeurig, niet uit een oogpunt van meting, maar uit een oogpunt van beheer. Het heeft de waarde van een historisch overzicht, aangekondigd als samengesteld uit louter oorspronkelijke gegevens; een overzicht waarin voetstoots over werden genomen de fouten der gegevens, door vergelijking zoo mogelijk verbeterd, doch ook wel verdrongen naar en gepast aan het subjectief oordeel van den samensteller. Het bijblad' is een moment in de geschiedenis van het belasting kadaster; het verkeert in zijn tweede stadium, laten we hopen, dat ook het derde nog zal aanbreken, voor dat het door de invoering van rechtsgeldig kadaster een overlevering zal zijn geworden. Wijl niet is aan te nemen dat het nog voor ons zich in het gewaad der mythe zal tooien, mag, na een terugblik op het verleden, een uiteenzetting van wat men voor de toekomst begeert, nuttig worden geacht. Een ieder weet dat de behoefte aan de kaart, door ons bijblad genoemd, zich al vroegtijdig deed gevoelen, en onbekend als men was met de vlucht welke een jonge tak van dienst weldra zou nemen, schreef men in de Verordeningen ter instandhouding van het kadaster van het koningrijk der Nederlanden 1832o.a. voor: de vervaar diging van vier stel copieën der minuutbladen. Het eerste: voor het algemeen depot der kadastrale archieven

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1894 | | pagina 25