27 Op dat bijblad vormden de onveranderde perceelen van het minuut plan, met de margine der teekening, een groote ontschuldige witte vlek. Hiermede was voor langen duur de bijbladen-quaestie van de baan, te goeder trouw zal men wel gemeend hebben voor altijd. Toen echter na eenige jaren tegen 't hulpmiddel voor de vervaar diging der hulpkaarten gegronde klachten werden geuit, verklaarden de stoutmoedigste klagers ronduit: de bijbladen zijn slecht. Het menschelijk vernuft spitste zich, het zon en peinsde en 't bijblad ging de tweede periode tegemoet. Hoe kwamen die eerste bijbladen zoo slecht Als een groote factor, welke tot het verkrijgen van deze bepaald onaangename eigenschap had medegewerkt, mag genoemd worden de in ieder opzicht slordige bijhouding. Daardoor waren de op het bijblad voorgestelde perceelen zeer weinig vertrouwbaar, en was de onschuld der witte vlek in hooge mate bezoedeld. De bijgewerkte perceelen dreven als eilandjes in het vlekkeloos wit, maar dat wit bleek voor den landmeter een verraderlijk meer; er waren eilandjes die in vriendelijke toenadering elkaar zochten, er waren er die met innigen afkeer zich van elkander verwijderden. Op het oog was dat moeielijk na te gaan, maar ook de ziel van een bijblad heeft een spiegel; het copiëerglas liet de gebreken onverbiddelijk zien, het bijblad paste of sloot niet op het minuutplan. Het spitsen, zinnen en peinzen bracht als uitkomst: vernieuw de bijbladen, en om intimiteit van welken aard ook te voorkomen, brenge men den minuutstand in grijzen inkt op het plan. Dat was een groote stap vooruit in een goede richting; jammer is het evenwel, dat men later ook begon te denken aan verbetering van het kadaster, door, voor de deugdelijke bewerking, de noodza kelijkheid van nadere plaatselijke opnemingen te onderstellen. Die neiging tot verbetering geeft aanleiding te overwegen of het niet wenschelijk zou zijn de Art. 184 187 I. K. en wel hoofd zakelijk art. 186 te vervangen door: 1. „Van het minuutplan wordt een nauwkeurige potlood-aftrek „vervaardigd. 2. „Het is verboden de oriënteering van het plan te wijzigen. 3. «De tegenwoordige toestand wordt uitsluitend bijgewerkt uit de

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1894 | | pagina 27