30 Een ander groot nadeel van 't wijzigen der oriënteering ligt in 't veranderen van de letters en nommers der ruiten. Kol: 21 van den staat 75 kan men dan gerust oningevuld laten. Die invulling, voor 't register 71 bestemd, heeft geen effect meer; de ambtenaar belast met den kantoordienst kan op het nette plan het perceel niet meer vinden. Twee gevallen zijn denkbaar in welke men niet getrouw de minuut kan volgen. Ten eerste wanneer het formaat van het materieel der copie belangrijk afwijkt van het formaat van het materieel gebezigd voor de minuut. Ten tweede bij wat men zou kunnen noemen dubbele kaarten, minuutbladen zoo groot, dat men tot splitsing in twee plans moet besluiten. De wijziging zij evenwel zoo gering mogelijk, en in 't laatste geval drage men zorg de letters en nommers der ruiten te laten doorloopen men vange dus op het tweede blad weer niet met A en 1 aan, doch al naar 't uitkomt met de laatste of voorlaatste letter, resp. het nommer van het eerste blad. Het wijzigen der oriënteering zal bij de bijbladen tot nog toe hoogst zelden zijn voorgekomen, veelvuldig kan men het waarnemen bij de nette plans, den zakatlas en de ge meente plans. Voor de bijbladen schijnt het dus een kwestie van tijd, de aan dacht mag er daarom zeer zeker op gevestigd worden. Zal het bijblad eenmaal als mïnuutplan dienst doen, dan zou een onnadenkend vervaardiger van het plan, die verbetering even goed op het bijblad kunnen toepassen als op een der andere copieën der minuut. Over al. 3 valt heel wat te zeggen. De bedoeling is het opmaken tegen te gaan van staten 75 naar aanleiding van zoogenaamde opmetingen tot verbetering van het plan. Allereerst zij er op gewezen dat de kadastrale kaarten niet verbeterd kunnen worden, althans niet voor zooveel hun gehalte als kaart betreft, dewijl die kaarten geen kaarten zijn, maar slechts schetsen, die benaderend de schaal houden welke er op vermeld staat. De kadastrale kaarten zijn in 't gunstigst geval, en dan meesten tijds nog slechts voor enkele onderdeden, verrassend juiste schetsen, maar ook niet meer dan schetsen, omdat er nagenoeg geen,

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1894 | | pagina 30