31 en altijd maar een zwak verband tusschen de onderdeden bestaat. Deze waarheid is een ieder zich bewust die zich tot taak zag gesteld, die plans bij te houden. Maar de routine is daarbij in 't eind parten gaan spelen aan ons gezond verstand, door ons arglistig op te dringen, een meer dan elementair kunstje, om de fouten die we vinden, niet te vereffenen, doch te verschuiven, te verwringen, te verschikken. Dat kunstje, dat we indeelen noemen, zien we, blind gestaard op onze schetsen, voor een verbeteringssysteem aan! Wrijven we ons de oogen eens goed uit, zien we den toestand eens onbevangen en onbevooroordeeld aan, dan zullen we tot het inzicht komen dat het recht begrip van goed en kwaad, bijna een natuurbegrip, op kadastraal gebied bij ons duchtig gehavend werd. Een voorbeeld, we meten een afstand van 100 meter,'t plan geeft aan, ook 100 meter. Dan is dat goed, beslist goed. 't Is een van de verrassende gevallen. Maar wat is 99,*; 99; 98,5; 98, 97, 96, 95, of 100,5; 101, 101,5; 102, 103, 104, 105. Nu raken we verward tusschen de nuanceeringen van goedzijn we op het gebied der voetangels en klemmen. De een zal het verbeteringssysteem urgent verklaren bij 98 en 102, de ander wacht er nog wat mede; een regel is niet te stellen, een regel is niet te geven, maar een zaak is zeker, we hebben een ka dastraal onderwerp voor ons, niet om een boom, maar om een heel bosch over op te zetten. Alle redeneeringen zijn evenveel of even weinig waard, omdat ze alle een zelfde gebrek hebben, ze missen een wetenschappelijken grondslag, ze lossen alle zich op, in gissingen en onderstellingen. Voor den landmeter voor den velddienst die op de hoogte van zijn taak is, zal de keus niet moeielijk zijn, geoefend door ervaring en ondervinding zal zijn gezond verstand, en dat ook alleen, hem zeggen of hij al of niet tot wijziging moet overgaan. Is hij lijdende aan nauwkeurigheidsmanie, dan wee over hem, want nagenoeg iedere opmeting zal hem drijven in de richting van het redres abusieve meting Maar ach en wee over de ambtenaren die zouden werken onder

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1894 | | pagina 31