33 Waarom maakt men geen metingstukken op wanneer door com binatie van aanwezig veldwerk het verband verbroken wordt tusschen de perceelen op de hulpkaarten en de gedeeltelijke stukken veldwerk, dus ook de bijbehoorende staten 75. Dat is in 't bestaande stelsel van vernieuwing misschien noodig, het gecombineerde veldwerk is feitelijk een nieuw, men verlegt immers de grenzen, wijzigt de grootten, maar nu laat men ze zacht sluimeren de rekensommetjes, te kust en te keur. Aan al deze overwegingen ontleent de omschrijving uitsluitend haar recht van bestaan. Den ambtenaar, die een bijblad maakt, is de taak opgelegd ongeveer omschreven in den aanhef van dit opstel, toen een definitie van een bijblad werd gegeven. Het zij herhaald, op hem rust de verplichting uit de in het archief aanwezige gegevenseen zoo nauwkeurig mogelijk overzicht van den ouden stand der perceelen te vervaardigen. De landmeter voor den velddienst moet beoordeelen of en in welke mate hij redres-metingen zal bewerkstelligen, dringend, het zij erkend, kunnen die van hem worden geeischthet argument er voor ontleent hij aan een opgaaf tot opmeting. De landmeter belast met den dienst der bijbladen moet er zich van onthouden, vooral ook omdat door hem bijna altijd omvangrijke opnemingen zullen worden ondernomen, en de meeste kadastrale kaarten een schaal houden, welke een dergelijke opoffering aan tijd, arbeid en geld niet rechtvaardigt. Het verdient ernstige overweging de beoordeeling der wijze van bijwerking door den ingenieur-verificateur te laten vervallen. De ingenieur-verificateur kan niet beoordeelen in welke gevallen de bijwerking door kaarteering, dan wel door aftrekking zal geschieden omdat zoomin de kaarteering als de aftrekking het uitsluitend middel der bijwerking kan zijn. Hier is alweer geen regel te geven. Ieder bijblad dat wordt vernieuwd komt tot stand door de ver- eeniging der beide verrichtingen. Het ontstaat stuksgewijs; blok na blok, gedeelte na gedeelte van het plan komt in behandeling, en eerst wanneer de elementen waaruit de af te werken gedeelten zullen worden opgebouwd, zijn uitgezocht

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1894 | | pagina 33