36 De zinsneden 8 en 9 behooren bij elkander, aan duidelijkheid laten ze niets te wenschen over. Indien er van toelichting sprake kan wezen dan komt hiervoor in aanmerking het laatste gedeelte van 9. De behandeling der staten 75 als staten 75a heeft geen andere strekking dan het buiten werking stellen van de reeds als doelloos gebrandmerkte rekensommetjes; is een poging om verlost te raken van het te groot en te klein in al zijn variaties. Het overleggen van veldwerk zou een in 't oog vallende dwaasheid zijn, de hulpkaart is een extract waarbij men geen veldwerk vermag te leveren, wordt de arbeid van den ambtenaar gewantrouwd, dan kan deze onmiddellijk op het plan worden nagezien. Het geheele veldwerk zal ieder nadenkend ambtenaar na afloop der vernieuwing, in duplo, opbergen bij het veldwerk van het dienst jaar waarin de vernieuwing plaats vond. De staat 75 is in dit geval niet anders dan de onmisbare schakel in het verband tusschen het plan en den legger, terwijl de hulpkaart haar ontstaan dankt aan de orde en regelmaat welk in acht moet worden genomen bij dit onderdeel van het kadastraal archief. En zoolang de oude stand in blauw wordt voorgesteld, is er geen reden om van het voorschrift af te wijken; konden we dat blauw, gansch en al blauw blauw laten, 't ware toe te juichen, al zou 't alleen maar zijn 'met het oog op de bijwerking der verschillende stellen plans uit de hulpkaarten. Het verlangen in 10 neergeschreven gaan we stilzwijgend voorbij, voor 11 een paar opmerkingen. Aan het aanduiden van den ouden stand in blauw lag oorspronkelijk meer dan waarschijnlijk de bedoeling ten grondslag, de contróle der ver wijzing in den staat 75 te vergemakkelijken. Het is te betreuren dat deze opvatting onder de ambtenaren niet algemeen werd, doch dat velen meenden alles wat betrekking had op den vroegeren toestand in blauw te moeten voorstellen. Zoo worden de omtrekken der gebouwen en hunne aanhoorigheden bij verandering, bijna als regel, in blauw getrokken, de onderstelde oorspronkelijke bedoeling van het voorschrift komt daardoor niet tot haar recht, in plaats van de orde te bevorderen heeft het, hoe goed ook bedoeld, door de m. i. bekrompen uitlegging verwarring gebracht. Krachtens art. 47 I. K. is dat consequent in blauw trekken zeker te ver dedigen, de verdediging lost zich echter helaas op in muggenzifterij, en zal

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1894 | | pagina 36