38 in bizondere gevallen een vernieuwd minuutplan wel hebben geaccep teerd. Bedoeld wordt het minuutplan dat ontstaat bij de splitsing van een sectie, wanneer het perceelnummer 10.000 nagenoeg is bereikt. Van onmogelijkheid kan dus geen sprake wezen. Het bijwerken van een bijblad is een onverdedigbare arbeid. Met moeite, zorgen, inspanning slaagt men er in een bijgewerkte minuut te vervaardigen, na maanden lange arbeid komen sommige bladen gereed. Is dat gelukkige oogenblik aangebroken, dan wordt de kaart gede poneerd in het archief, en in het najaar, het nageslacht zal het eenmaal ongelooflijk achten, wordt dat kostbare stuk, als was het een vod, behandeld met radeermes en aluinkwast. Met kinderlijken haast en overmoed vernietigt men wat op den hoogsten prijs moest worden gesteld. De copie der minuut, waarop nieuw leven werd geënt, de kaart welke voor jaren aaneen ons de instandhouding van het bestaande kadaster kan vergemakkelijken en verzekeren, is voor ons een onbe grepen object; en toch, is onze tak van dienst veel meer dan een menschenleven oud, op gemis aan ervaring en ondervinding kunnen we ons dus bezwaarlijk beroepen. Het zij hier botweg verklaard, uit gewoonte houden we onze bijbladen in stand, als de slagers de veestapel, met het blanke staal. Nadeelen, groote nadeelen zijn aan dit systeem verbonden. In de eerste plaats raakt door het bijwerken de contróle te loor op de ambtenaren met het samenstellen der bijbladen belast, of zou men argeloos meenen dat door naziening der kaarteering over de deugdelijkheid een oordeel kan worden geveld. Dat zou naïf, wer kelijk naïf zijn, want het is ons bekend dat op 't stuk van bijbladen vele wegen naar Rome leiden, m.a.w. dat de opvatting der kaarteering bij verschillende personen, binnen zekere grenzen, onderling veel kan afwijken. We weten dat er geen absoluut goed bestaat, ons kadastraal is een benaderende waarde, een tusschen vrij groote positieve en negatieve uitersten schommelende grootheid Zoo'n nazien der kaarteering kan slechts ter kennis brengen, dat de ambtenaar die het blad vervaardigde, al of niet op de hoogte is van zijn arbeid.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1894 | | pagina 38