Gebruik en opstelling van den vrijzwevenden pantograaf. Door het Rijk werd omstreeks Augustus 1886 een vrijzwevenden pantograaf uit de fabriek van G. Coradi te Zurich aangeschaft, ter vervaardiging van kaarten op allerlei schaal, der voormalige dotatie domeinen in het rentambt Breda. De tijdelijke rentmeester, de heer Roosmale Nepveu, had het verlangen geuit, op de verzamelkaarten te zien voorgesteld de domein perceelen met hunne belendingen. De pantograaf verzekerde een nauwkeurige en snelle uitvoering. Naar aanleiding der gedeeltelijke hermeting van Bergen-op-Zoom werd met het instrument eene hulpkaart vervaardigd ter bijwerking der verzamelkaart. Wat voor een gedeeltelijke hermeting een uitkomst was, is nog oneindig meer waard voor een geheele. Met de pantograaf kan, om een volksuitdrukking te bezigen, in een ommezien de verzamelkaart worden gemaakt, die kaart is dan volkomen juist en nauwkeurig, terwijl men, met de grootste inspan ning, langs den gewonen weg, niet veel meer kan vervaardigen dan een dragelijke schets. Voor de uitvoering der Wet van den 15 Augustus 1892 Stbtd. 203, gemeentelijke i?ideeling van het eilandFort aan het Pampus'1'' met een gedeelte der Zuiderzee was het alweer de pantograaf die trouw hielp. Er ontstond een plan Muiden F in één blad op de schaal 1 a 10000 waarvan de zuidelijke grens wordt gevormd door de kust. Deze kuststrook werd op die schaal nauwkeurig van de kadastrale kaarten overgebracht door genoemd instrument. Ze is geen dragelijke schets naar het kadastrale plan, maar een zuivere reproductie van dat plan, op de schaal 1 a 10000. En nu onlangs hielp die trouwe broeder weer. De opdracht luidde: toepassing van de terreinverandering veroor zaakt door den aanleg van het Merwedekanaal, onder gebruikmaking der grondplans van den Waterstaat.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1894 | | pagina 3