40 Deze gewoonte wordt met het oog op 15 een verplichting.— Door 14 wordt in eere hersteld het tegenwoordige vernieuwde bijblad. De jaarlijksche bijwerking geschiede op doelmatige wijs, al naar de omstandigheden, door aftrekking of kaarteering. Van het oude systeem wijke men af met betrekking tot het kleuren der wegen, en het in inkt trekken van de grenzen van wegen en water. Bij 't in inkt trekken moeten we ons door overleg en gezond ver stand laten leiden. Waarom tot nog toe de wegen niet worden gekleurd is niet te verklaren; vermoedelijk hebben we te doen met de kracht der gewoonte. Vrij dwaas is het, dat bij 'tin aanraking brengen van een weg of van water, als regel het geheele perceel in zwarten inkt wordt getrokken. Indien men het perceel sienna, resp. blauw, kleurt en voor het in aanraking gebrachte gedeelte zwart aanhaalt, spaart men het plan, en zich zelf veelal nuttelooze arbeid. Vooral bij waterperceelen. In veenstreken kan het voorkomen dat een geringe wijziging, het overhalen in zwart van een honderdtal, aan de wijziging dood onschuldige perceelen ten gevolge heeft! Het zij ten slotte nog opgemerkt dat, bij verandering van blad- grenzen, sectie kleuren behooren te worden aangebracht. Alles saamgevat, het bijblad moet zoo worden bijgewerkt, dat het met de vernieuwde minuut, behoudens bijwerking van den loopenden Het spreekt van zelf dat een arresteeren van het bijblad als le vervolg van het minuutplan, niet voor alle kadastrale kaarten consequent behoeft te worden volgehouden. De vervanging der oude minuut door een vernieuwde, beter bijgewerkte, heeft alleen raison: ten eerste, wanneer het oorspronkelijke plan in zeer slechten materieelen toestand verkeert; ten tweede, indien het aantal plaats gehad hebbende veranderingen zulks wettigt. Het gezond verstand moet beslissen. Nog zij er de aandacht op gevestigd dat na het aanhouden van het plan, de verwijzing op de hulpkaarten, voor de met onveranderd nommer voorge stelde perceelen, niet verder behoeft te geschieden dan tot het nommer der laatste op het blad bijgewerkte hulpkaart.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1894 | | pagina 40