HYPOTHEKEN EN KADASTER. In het Weekblad voor Notarisambt en Registratie van 4 Maart j.l. (N°. 1262) vraagt v. L. te KI. hoe men handelt in het volgende geval, dat zich „in de praktijk meermalen voordoet" Een erf wordt in gedeelten verkocht. „Stel nu, dat een der koopers A, hypotheek verleent op het door hem ge kochte gedeelte a wat blijkt dan later? Dat al de overige gedeelten van dat perceel, nadat ze afzonderlijke kadastrale nommers gekregen hebben, belast zijn met de inschrijving genomen naar aanleiding van de door A ver leende hypotheek. Wanneer nu een der overige eigenaren B het door hem gekochte gedeelte b onbezwaard wil verkoopen of belasten, dan moet er eerst „de hypotheek af'. 't Is best mogelijk dat de schuldeischer van A vrijwillig roiement verleent, (wie moet in dit geval de kosten betalen?) maar 't is ook denkbaar dat dit zoo gemakkelijk niet gaat, en wat dan? Nu kunnen al de bovenomschreven moeilijkheden vermeden worden door te wachten met de hypotheek tot a een nieuw nommer heeft maar kan A, die geld noodig heeft, zoolang wachten? of worden de kosten van opmeten voor eigen rekening niet te zwaar? In verhand met 't bovenstaande nog deze vraag: Stel dat B. een notaris is, mag hij dan zelf het roiement passeeren, waarbij de schuldeischer van A toestemming geeft tot doorhaling der inschrijving rustende op het perceel bi" De redacteur van genoemd Weekblad (Mr. Treub) teekent hierbij aan: „Wij weten geen middel aan te geven om wanneer niet gewacht kan worden met de vestiging der hypotheek totdat het verkochte perceelsgedeelte een afzonderlijk nummer in de kadastrale kaarten en registers zal hebben verkregen het bezwaar, waarop v. L. wijst, te ondervangen. Hoe door de gebrekkige inrichting van ons kadaster gronden met hypothe caire inschrijvingen besmet kunnen worden, welke met de hypotheek niette min niets te maken hebben, werd o. a. door den heer Boer herhaalde malen met geuren en kleuren geschilderd. In dit kwaad ligt een van de redenen

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1894 | | pagina 42