De werking van het Negatieve Stelsel van Openbaarheid. Als men de schrijvers raadpleegt, die blijk gaven van eene bijzon dere voorliefde voor de negatie, waardoor ook ons hypothecair stelsel wordt gekenmerkt, dan komt men meermalen in verzoeking om daar, waar de nadruk wordt gelegd op de vrijheid van het verkeer, onder dit volgens hen goed werkende stelsel, een vraagteeken te plaatsen, als stil protest tegen beweringen, die op zijn minst genomen in twijfel mogen getrokken worden. Niet alleen de koopers, die zich rekenschap hebben gegeven van de zeer bezwarende voorwaarden, waaraan zij zich bij openbaren verkoop dikwijls onderwerpen moesten, maar ook zij, die nu en dan in de gelegenheid waren om den rechtstoestand van den grond, zoo als die uit de openbare registers kan beoordeeld worden, met den bezitstoestand die volgens den bezitter op den titel van aankomst gebaseerd is te vergelijken, zullen die verzoeking veeltijds niet kunnen wederstaan. De vrijheid van het verkeer wordt echter ter aanbeveling van het stelsel geroemd, en het vrije onderzoek noodzakelijk geacht, opdat de koopers en geldschieters onder hypothecair verband, die nu een maal niet op de openbare registers mogen vertrouwen, aan het gevaar van gedupeerd te zullen worden, ontkomen zullen. Het komt mij daarom wenschelijk voor, waar de voor- en nadeelen aan het negatieve stelsel verbonden, herhaaldelijk, en vooral in den laatsten tijd gewikt en gewogen zijn, de werking van dit stelsel in de praktijk, nog eens na te gaan. Alvorens daartoe over te gaan, acht ik het echter noodig aan te geven, op welk standpunt de verdedigers van het negatieve stelsel zich geplaatst hebben, ten opzichte van de gebreken van dit stelsel

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1894 | | pagina 49