50 en de wijze, waarop die gebreken volgens hen verbeterd kunnen wor den, Want hoe groot de voorliefde voor het negatieve stelsel ook moge zijn opmerkelijk is het, dat ons hypothecair stelsel ongewijzigd door niemand wordt verdedigd, en dat sommigen zelfs niet tegen ingrijpende maatregelen, waarbij de beginselen onzer bur gerlijke wetgeving worden aangetast, opzien, om de gewenschte wij ziging te verkrijgen. De verdedigers van het negatieve stelsel dan erkennen, dat reeds het onderzoek in de openbare registers, ook om de verander lijkheid van het kadastrale kenmerk moeielijk en tijdroovend is. Voor den leek moet het daarom ondoenlijk zijn. Geen wonder dan ook, dat men het onderzoek dikwijls onderzoekensmoede staken zal, en zich tevreden gaat stellen met halve zekerheid, waar volkomen zekerheid zoo noodig is. Mocht men niettemin meenen, dat het onderzoek in de openbare registers wel volledig wordt ingesteld, dan verklaart de heer Bouman 2) die als hypotheekbewaarder in deze een bevoegd beoordeelaar is, „zulk een uitvoerig onderzoek wordt bijna niet ingesteld; men stelt zich tevreden met de wetenschap, hoe de tegenwoordige bezitters den eigendom hebben verkregen en bekom mert zich niet om het gevaar voor ontbinding of vernietiging van een vroegeren eigendomsovergang." Maar ook buiten de openbare registers moet het onderzoek worden voortgezet, en al wordt de zaak daardoor weer moeielijker en om slachtiger, toch blijven de voorstanders van het vrije onderzoek ver trouwen. dat zulk een onderzoek steeds en volledig wordt ingesteld, ofschoon zij tegelijkertijd den wensch uitspreken, dat de begeerde resultaten op meer gemakkelijke manier verkregen kunnen worden. Vrij algemeen wordt dan ook gezegdmen geve meer volledige openbaarheid, door allen overgang van rechten, ook die bij versterf plaats heeft, in de openbare registers te vermelden; men bestemme die registers ook voor de opneming van feiten, die op de bevoegdheid tot handelen van den eigenaar of zakelijk rechthebbende invloed uit oefenen een eisch die voor Prof. Hamaker s) reeds te ver gaat, 1) Bij de debatten in de Juristen-Vergadering (zie Handel. 1893 2e Afl. blz. 90) verklaart Mr. Rintel, dat het onderzoek voor een jurist zelfs moeilijk is. 2) J. C. Bouman. Beschouwingen over het recht betr. onr. goederen, blz. 8. J) Rechtsgel. Magazijn, 12e Jrg. blz. 460.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1894 | | pagina 50