51 doch men zorge er voor, dat de vrijheid van verkeer niet verkort wordt door den titel aan ambtelijke verificatie te onderwerpen, alvorens tot inschrijving wordt overgegaan. Immers, de openbare registers onder het negatieve stelsel moeten openstaan voor alle aanspraken en beweringen, waaraan men in een bepaalden vorm bekendheid wil geven En dat die registers ook werkelijk aan hunne bestemming beant woorden, bleek nog onlangs, toen bekend werd dat het bestuur eener gemeente, die een openbaren weg van den eigenaar in onderhoud en beheer gekregen had, er niet aan denkende dat het recht om over den eigendom te beschikken slechts aan den eigenaar toekomt, niet temin een gedeelte van den berm aan den aanliggenden eigenaar had kunnen overdragen, en dat de akte van transport 17 jaar in de openbare registers prijken kon, zonder dat de gebreken van den titel naar het schijnt werden opgemerkt. Inderdaad, was hier de vrijheid van verkeer niet belemmerd door ambtelijke verificatieMaar of nu de verkrijger, die intusschen op het overgedragen bermgedeelte ge bouwd, en de geldschieter, die hem de benoodigde gelden onder hypothecair verband verstrekt had, toen zij tot de ontdekking kwamen, dat eene ambtelijke verificatie hen voor schade zou behoed, of de schade althans tot geringe afmetingen beperkt zou hebben, óók de vrijheid van verkeer zullen geprezen hebben Mij dunkt, met het be trokken gemeentebestuur, zullen zij tot een ander inzicht zijn gekomen. Ik erken, dat de verkrijger zich, in dit bijzondere geval, door een eenvoudig onderzoek van de onbevoegdheid van zijn auteur zou heb ben kunnen overtuigen, en deelde het geval dan ook slechts mede om, naast de wenschelijkheid van ambtelijke verificatie, te wijzen, op de mogelijkheid van verlies van rechten, door de werking van het verjarings-instituut, en op de onzekerheid der eigendomsverkrijging, zelfs als partijen te goeder trouw zijn en het bezit in overeenstem ming met den titel is. De verdedigers van het negatieve stelsel geven dan ook toe, dat de bona-fide verkrijger in eene ongunstige positie verkeert; zij wijzen op verschillende wetsartikelen, die wijziging of aanvulling behoeven, om of den verkrijger spoediger zekerheid te geven, of verlies van rechten, door de werking der ontbindende voorwaarde op eene vroegere overeenkomst, te voorkomen. Den verkrijger, die te goeder trouw

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1894 | | pagina 51