52 is, en zich op een wettigen titel, van den ingeschreven eigenaar afkomstig, beroepen kan, de zekerheid te geven dat hij door de inschrijving eigenaar zal zijn geworden, daarvoor deinst men terug. Wel wil men het tijdperk van onzekerheid inkortenja, sommigen willen zelfs den verjaringstermijn zoover besnoeien, dat het inderdaad noodig wordt te vragenof de bezwaren, door hen tegen het positieve stelsel ingebracht, zich dan niet in veel sterkere mate zouden open baren onder het negatieve stelsel Immers, waar spoliatie onder het positieve stelsel slechts kan plaats hebben onder de meest ongunstige omstandigheden, zou die in de hand worden gewerkt onder het ne gatieve stelsel. Ik behoef daartoe slechts te wijzen op de boschgronden, en meer bepaald op die met akkermaalshout bezet, waarvoor dikwijls een termijn van 10 en meer jaren verloopt, alvorens de verkrijger in het openbaar eene daad verricht, waaruit zijne aanspraak op het eigendomsrecht zou kunnen afgeleid worden, om het bezwaar te doen uitkomen van een 5-jarigen verjaringstermijn, wanneer niet langs anderen weg voorzorgen genomen worden. De verjaringstermijn werd dan ook in het wetsontwerp van 1860 ongemoeid gelaten, en ook de Staatscommissie van 1870 deinsde voor eene inkorting van den termijn terug. Maar aangenomen al dat tot aanmerkelijke inkorting werd overgegaan, nog altijd zou een tijdperk van onzekerheid bestaan blijven, dat voor de eischen van het verkeer veel te lang is. Wordt door hen. die bovenal zekerheid voor den kooper wenschen, gewezen op het gevaar waaraan deze blootgesteld isop de onbillijk heid, die gelegen is in de mogelijkheid, dat hij buiten zijn toedoen schade kan lijden, waarom het voor hem bepaald noodzakelijk is te kunnen weten of hij na betaling van de overeengekomen koopsom ook werkelijk den eigendom zal verkregen hebben; dan voert men daartegen aan, dat de verkooper niet tot eigendomsverschaffing ver plicht is, maar slechts het rustig bezit te waarborgen heeft. En, wordt verder aan den kooper gezegd, mocht te eenigertijd blijken} dat de verkooper niet aan deze zijne verplichting kan voldoen, dan kunt ge ontbinding van de overeenkomst vragen; de risico die ge loopt dat de verkooper dan niet tot terugbetaling van de koopsom in staat zal zijn, is in den koop begrepen. Bedenk bovendien, dat

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1894 | | pagina 52