57 gegevens, die slechts den rechter van instructie of eene commissie van enquête ten dienste staan. Het staat bij mij vast, dat ik zonder veel moeite meer voorbeelden zou kunnen aanbrengen, wanneer steeds voldoende inlichtingen te bekomen waren. De openbare registers, als veld van onderzoek als het ware aangewezen, zullen dikwijls niet veel licht verspreiden. Immers, zoolang er geen strijd bestaat, tusschen hetgeen in eene akte van vroegere dagteekening en in eene van latere dagteekening betreffende eene zelfde zaak vermeld staat, zullen de gebreken van beide, of van eene van beide, dikwijls aan de aandacht ontsnappen. Ten bewijze strekke, dat hetzelfde grondstuk bij elkaar opvolgende akten kan overgedragen of bezwaard zijn, terwijl de aanduiding van het object in die akten steeds en op dezelfde wijze foutief kan geweest zijn. Zal ik mij om de aangevoerde redenen dan ook niet op tal van feiten kunnen beroepen, de omstandigheid, dat het sterk sprekende feiten zijn, die ik mededeel, en waaraan ik eenige opmerkingen zal vastknoopen, om de mijns inziens slechte werking van het negatieve stelsel in het licht te stellen, doet mij de hoop koesteren, dat men ze eenige ernstige overweging waardig zal keuren. Vooraf herinner ik slechts terloops aan de actio Pauliana, die op grond van art. 1377 B. W. kan ingesteld worden door den schuldeischer, wiens rechten door eene bedriegelijke handeling van den schuldenaar mochten verkort zijn. Om het licht te doen vallen op de gevaren, waaraan de koopers en hypothecaire schuldeischers onder de werking van dat rechts-instituut zijn blootgesteld, kan ik volstaan, met te verwijzen naar het vonnis van de Rechtbank te Groningen van 2 Juli 1880, hetwelk in hooger beroep werd bevestigd bij arrest van het Hof te Leeuwarden van 11 Mei 1881, en wat de principieele kwestie betreft door den Hoogen Raad, bij arrest van 28 Maart 1884 (Wbl. 5019). Bij dat vonnis toch1), werd met een beroep ook op art. 1215 B. W. de vernietiging gelast van eene hypotheek van 35000, Zie hiervoor: „de Werking der Actio Pauliana." Akad. Proefschr. van A. Modderman, Szn. Groningen 1886.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1894 | | pagina 57