59 resultaten zal leiden. Onder deze omstandigheden is het derhalve moeielijk voor den notaris, om door zijn onderzoek den invloed der vernietigingsactiën te keeren, en, waar ik mij vooral ten taak gesteld heb op nalatigheid in het onderzoek van notarissen te wijzen, kan ik deze kwestie verder laten rusten. Nu komende tot de gevallen waarin nalatigheid van den notaris kan aangetoond worden, vermeld ik in de eerste plaats eene open bare verkooping, waarbij, volgens het openbaar gemaakte proces verbaal, verkocht werd: „een sterke huizinge met flinke tapkamer, schuur, hieminge en omgelegen grond, benevens onlangs nieuw gebouwde afzonderlijke woning, verhuurd aantegen gulden per jaar;" waarop dan de kadastrale aanduiding volgt, ook van die onlangs nieuw gebouwde woning. Nadat dit proces-verbaal gedurende 5 jaar in afschrift ter inzage van het publiek had gelegen, werd door den notaris, die de verkooping had gehouden, eene akte van rectificatie aangeboden, waarin dezelfde partijen verklaren: „dat de (bovengenoemde) afzonderlijke woning, op betrekkelijk verren afstand van de herberg gelegen, ten onrechte is verkocht, en het nimmer de bedoeling is geweest, die afzonderlijke woning te verkoopen". De ontvanger der registratie heeft op deze „akte van rectificatie" een vast recht van f 0,80 geheven, en dus aangenomen dat geen terugkoop heeft plaats gehad. Of de rechter evenwel, geroepen om uit te maken, wie de rechtmatige eigenaar was, beslist zou hebben, dat het nimmer de bedoeling was geweest die afzonderlijke woning te verkoopen, mag, op grond van de duidelijke bewoordingen der overeenkomst, betwijfeld worden. Ondanks de bewering van partijen, valt het moeielijk in dezen aan dwaling te gelooven, en neemt men het bestaan daarvan aan, dan is de akte van rectificatie een bewijs, door den notaris zeiven afgegeven voor de gebrekkigheid van diens onderzoek met betrekking tot het voorwerp der overeenkomst. De verkooper mocht van geluk spreken met een kooper te doen te hebben, die zoo bereidwillig was, mede te werken tot het opmaken der akte van rectificatie! Een ander geval. Bij notarieele akte verkoopt A een perceel bouwland, uitmakende een gedeelte van een kadastraal perceel, zooals dat, volgens de akte, op het terrein door palen is aangeduid, aan

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1894 | | pagina 59