64 maatschappelijk verkeer, dan stelt men regel en begrip boven werke lijkheid. (J) Men zal zeker den tegenwoordigen bezitter uit ons voorbeeld, wanneer hij tot zijne schade ondervinden mocht, dat hij, ondanks het onderzoek van den notaris, slechts tijdelijk houder van de door hem gekochte zaak geweest is, ook niet tegenvoeren, dat de notaris tot geen onderzoek verplicht, slechts zijn tabellio was. Hij zou er zich in dat geval terecht over kunnen verbazen, dat autoriteiten op dit gebied als hun oordeel uitspreken, dat de eigendomsverkrijging Onder het negatieve stelsel juist door het onderzoek van den notaris meer verzekerd wordt. De laatste kooper zou onder het positieve stelsel, evenmin als zijn voorganger de nadeelige gevolgen hebben kunnen ondervinden van den gebrekkigen titel van den eersten kooper, en ook deze zou geen gevaar loopen. Onder het stelsel b.v., waaraan Torrens zijn naam verbonden heeft, zouden het certificaat van eigendom en de authentieke door den grondboekhouder gewaarmerkte volmacht de legitimatie bewijzen van den verkooper zijn geweest, waarop de kooper kon vertrouwen. Deze had zich dan nog kunnen overtuigen aan het grondboek kantoor, dat de volmacht niet herroepen was, (al is de waarschijn lijkheid dat van eene herroepen volmacht gebruik gemaakt zal worden niet groot, wegens de hooge boete, die gesteld is op het niet inleveren van eene herroepen lastgeving), en dat de grondboek houder ten gevolge van een caveat de inschrijving der akte van overdracht niet zou moeten weigeren. Om zich voor financieele schade te behoeden, zou de kooper reeds hebben kunnen volstaan met de betaling van de koopsom op te schorten, totdat hem het certificaat van eigendom, door den grond boekhouder ten zijnen name afgegeven, werd ter hand gesteld. Waarschijnlijk zal men de opmerking maken, dat onder het posi tieve stelsel wel de rechten van den tweeden kooper in het mede gedeelde geval verzekerd geweest zouden zijn ondanks den gebrek kigen titel van zijn voorganger, maar dat daartegenover de eigenaar het eigendom buiten zijne schuld zou verloren hebben Dan vergeet Mr. H. L. Drucker, „Begrip en Dogma" blz. 32.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1894 | | pagina 64