65 men echter, dat de eerste kooper onder het Torrens-stelsel niet als eigenaar kon ingeschreven worden, tenzij men de mogelijkheid aan- neme dat: 1°. het certificaat van eigendom door diefstal was verkregen, 2°. de grondboekhouder op eene valsche aanvrage eene lastgeving zou ingeschreven hebben, 3°. dat hij, die diefstal en valschheid pleegde, daarna in het openbaar zou hebben durven optreden en zich aan de bedreigde gevangenisstraf blootstellen, en 4°. dat de grondboekhouder, als de akte van overdracht inkomt, nalatig zou zijn in het vergelijken van de handteekening, op het certificaat voorkomende, met die vermeld op het duplicaat ten zijnen kantore berustende. Maar zelfs, wanneer diefstal, fraude en plichtverzaking zouden samen gaan, dan nog zou de eigenaar geen geldelijk nadeel lijden, omdat hem de schadevergoeding, die niet op den falsaris te verhalen is, uit het assurantiefonds zou betaald worden. Met grond zou men nu kunnen opmerken: dat onder het negatieve stelsel wel in enkele gevallen nadeel zal geleden worden, maar daarom dit stelsel nog niet veroordeeld mag worden, waaronder dagelijks vele transactiën tot stand komen tot tevredenheid van het publiek. Ik zal nu dan ook een geval mededeelen, waarin één kooper, niet tegenstaande zijn goed ingesteld zelfstandig onderzoek driemaal de behoefte heeft gevoeld aan een stelsel, dat zonder grootere belem mering der vrijheid van verkeer meerdere zekerheid geeft dan het onze. De gevallen die ik bedoel, betreffen 3 openbare verkoopingen, door verschillende notarissen, op onderscheidene plaatsen en tijdstippen in Friesland gehouden, waarbij de bedoelde persoon als kooper optrad. De eerste maal werden eenige perceelen laag hooiland in 2 zit dagen geveild, welke perceelen in de processen-verbaal aangeduid werden met vermelding van de gemeente, sectie, nommers en grootten, volgens het kadaster. Na de provisioneele toewijzing, werd onze kooper door den notaris opmerkzaam gemaakt op het voorloopig geveilde en werden hem de perceelen aanbevolen als bijzonder ge schikt om door inpoldering verbeterd te worden. Naar aanleiding van die aanbeveling begaf hij zich, met een extract uit het kadastrale plan gewapend, naar het terrein. Hij had zich vooraf te vergeefs

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1894 | | pagina 65