66 in betrekking gesteld met den verkooper, om van dezen zoo mogelijk aanwijzing van de perceelen te verkrijgen. De man, die blijkbaar niet veel belang stelde in de meerdere of mindere opbrengst van het te veilen goed volgens zijn zeggen moesten de kooppenningen dienen, om zijne schulden zooveel mogelijk af te doen was niet te bewegen onzen kooper naar het terrein te vergezellen. Met behulp van het extract plan vond deze nu de bedoelde perceelen op het terrein, schatte hunne verkoopwaarde en vergeleek die met de provisioneel geboden sommen. De verkoopwaarde week niet veel af van die geboden sommen. Nu werd de titel van aankomst onderzocht, waaruit bleek dat het provisioneel geveilde goed door den verkooper voor meer dan 20 jaar gekocht en betaald was, vervolgens werden de voorwaarden van verkoop ingezien, den notaris werd gevraagd of de verkooper werkelijk bezitter was van het te veilen goed (op welke vraag een bevestigend antwoord werd verkregen), en daarna last tot aankoop gegeven. Onze aspirant kooper, die zich intusschen ten hypotheekkantore overtuigd had, dat de titel van den verkooper de laatst overgeschreven akte was, waarbij over den eigendom van de te veilen perceelen werd beschikt, en dat op deze perceelen geen arrest was gelegd, werd daarna kooper, en nam de verplichting op zich om de koopsom in één termijn (een half jaar na de toewijzing) te voldoen, en acht dagen na de toewijzing 12x/2 procent van de koopsom aan kosten Toen de koopsom betaald was, kon, daar de stand van het boezem water daarvoor geen bezwaar meer was, tot in bezitneming, in casu tot inpoldering, worden overgegaan. Men was daarmede nauwelijks begonnen, of iemand, die beweerde eigenaar van een der verkochte perceelen te zijn, meldt zich bij den kooper aan, beweert voortdurend het genot van dat perceel gehad te hebben, en beroept zich tot staving zijner bewering op verschillende personen, die hem als bezitter zouden gekend hebben en tot het geven van inlichtingen in staat waren. De kooper stelde daarop een nader onderzoek in, waaruit hem bleek, dat de man, die zich als bezitter aanmeldde, inderdaad gedurende meer dan 30 jaren voortdurend en ongestoord bezitter van het perceel in kwestie was 4-~ 1 Lv_ uv^Larv^xi.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1894 | | pagina 66