69 over te gaan. Toen nu, voordat de koopsom werd betaald, een onderzoek werd ingesteld naar de al of niet bezwaardheid van het gekochte, bleek, dat het naastgelegen grondstuk en de bedoelde wal met hypotheek belast waren ten voordeele van den vader van den notaris. Of deze laatste omstandigheid ook invloed kan uitgeoefend hebben op de weigering van den tabellio den vertrouwden raadsman tevens om tot redres van eene onjuiste kadastrale aanduiding in zijne akte mede te werken; daarin heb ik mij niet verdiept. Ik constateer alleen het feit en volsta met de opmerking, dat onder de bestaande omstandigheden veel te zeggen is voor hetgeen Prof. Naber 1) omtrent het gebruik van de kadastrale aanduiding opmerkte: „Wel verre van geëischt te worden, moest zij niet zijn toegelaten." Het laatste door mij medegedeelde geval brengt er mij toe te wijzen op de negatie van ons hypothecair stelsel ook ten opzichte van de aanduiding van het eigendomsobject, terwijl toch de ken merken van het kadaster als waren dat onveranderlijke en eigen domskenmerken veelal zonder eenig nader onderzoek tot grondslag worden genomen van rechtshandelingen, waardoor eene wijziging in den rechtstoestand van het grondstuk wordt gebracht. Overeenkomstig het beginsel van ons stelsel is de hypotheekbe waarder zelfs dan lijdelijk, als er flagrante strijd bestaat tusschen de omschrijving van het grondstuk en de kadastrale aanduiding daarvan in de akte. Lijdelijk in zooverre, dat eerst de akte openbaar gemaakt wordt, om daarna de belanghebbende in de gelegenheid te stellen de tegenstrijdigheid weg te nemen door eene akte van recti ficatie, die weer aan dezelfde formaliteiten onderworpen is als de akte die verbeterd moet worden. Wanneer met het kadastrale kenmerk een object aangeduid werd, dat in ligging en uitgestrektheid steeds met gebruikmaking van de kadastrale gegevens kon bepaald worden, en daarbij eene wettelijke beteekenis aan dat kenmerk gegeven was, dan zou het gemakkelijk zijn om strijd tusschen de omschrijving van het object en de daarvoor gebezigde kadastrale aanduiding te voorkomen. Dan zou het kadastrale Beg. van Grondb.wetg. blz. 136.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1894 | | pagina 69