70 kenmerk, en dit reeds alleen, voldoende zijn om het object der rechts handeling aan te duiden. Bekend is het evenwel, dat het kadastrale kenmerk geen wettelijke beteekenis heeft en het object er allerminst door bepaald is, al is dat kenmerk ook tot grondslag voor de hypothecaire boekhouding genomen. In onderhandsche akten behoeft het niet eens gebruikt te worden, terwijl op het weglaten van dat kenmerk in notarieele akten slechts eene geringe geldboete is gesteld, en op zijn minst genomen is het aan twijfel onderhevig of eene hypotheek wel nietig zal zijn, wanneer de kadastrale aanduiding van het verbonden goed in de hypotheekakte en de borderellen ontbreekt. Want, waar al de hypotheek nietig is, als het verbonden goed niet voldoende is aan geduid, betwijfeld mag worden of, bij eene overigens voldoende omschrijving van het goed zonder aanduiding naar de kadastrale kenmerken, de nietigheid der hypotheek zou uitgesproken worden. De juiste en duidelijke omschrijving van het object in den titel van aankomst is van veel belang niet alleen voor den verkrijger, maar ook voor hem, die in den titel eene aanwijzing zal moeten vinden, waardoor de omvang van een te verkrijgen zakelijk recht beoordeeld kan worden. Aangezien het hypotheekrecht door het eigendomsrecht beheerscht wordt, zal de omschrijving van het ver bonden goed in de hypotheekakte steeds met de omschrijving van het object van eigendom in den titel van aankomst moeten overeen stemmen, omdat eene andere omschrijving van het verbonden goed in de hypotheekakte het gevolg zou kunnen hebben, dat hypotheek gegeven werd op een niet in eigendom verkregen perceelsgedeelte, voor welk gedeelte de hypotheek dan nietig zou zijn. Vooral onder de werking van het negatieve stelsel, zal dan ook steeds groote zorg besteed moeten worden aan de omschrijving van het eigendomsobject. In de meeste gevallen is het de notaris, die de zorg voor de omschrijving van het voorwerp der overeenkomst op zich neemt. Wanneer ik dus aantoon, dat voor een behoorlijke omschrijving van het eigendomsobject, zoowel in authentieke als in onderhandsche akten1) meestal slecht gezorgd wordt, dan is ook het bewijs geleverd, Ook deze worden voor een groot deel door notarissen opgemaakt.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1894 | | pagina 70