71 dat de onzekerheid, die onder ons negatieve stelsel ten opzichte van het voorwerp van eigendom bestaat, niet opgeheven wordt door de wijze, waarop de notaris van. dit stelsel gebruik maakt. Ik nam daarom ten hypotheekkantore te Leeuwarden inzage van een openbaar register, waarin (in het jaar 1890) aan 63 akten, waar door wijziging in den eigendomstoestand werd gebracht, openbaarheid was gegeven door overschrijving. Behalve deze 63 akten waren in dat register nog 3 processen-verbaal van inbeslagneming overgeschreven. Gaarne vermeld ik dat mij belangeloos toegestaan werd, den inhoud van dat openbare register te onderzoeken. De resultaten van dat onderzoek deel ik thans mede. Van de 63 akten ik laat de processen-verbaal van inbeslagneming onbesproken waren 46 anthentieke en 17 onderhandsche akten. Onder deze 17 onderhandsche akten komen er twee voor, waarbij een notaris als kooper optrad, en verder 2 akten waarbij door 2 groote grondeigenaren, waarvan een den titel van meester in de rechten voert, is gekocht. De overige onderhandsche akten, alle behoorlijk door partijen onderteekend, zijn koop-contracten die geene aanleiding geven tot bijzondere opmerkingen. De 46 authentieke akten zijn voor 24 notarissen verleden, waar van 4 den titel van meester in de rechten voeren. Van deze akten zijn er 14 akten van verkoop, 11 akten van scheiding en verdeeling, 2 akten, waarbij eene vennootschap gevestigd wordt, en is er eene afgifte van een legaat; de overige akten bevatten de processen-verbaal van gehouden openbare verkoopingen. Reeds bij eene oppervlakkige kennisneming van den inhoud der 63 authentieke en onderhandsche akten viel het mij op, hoe gering de zorg is aan de omschrijving van het object der overeenkomst besteed. Vooral juist in de authentieke akten, waarbij o.a. boeren plaatsen in perceelen verkocht werden welker opbrengst zoo groot was, dat tijd en moeite, aan eene behoorlijke omschrijving van het object te besteden, ruimschoots konden beloond worden uit het aan talprocenten van en boven de koopsom bedongen,blijkt de zorg voor die omschrijving al zeer gering te zijn geweest. En opmerkelijk is het, hoe klein de ruimte is, aan die omschrijving gewijd, vergeleken met de vele bladzijden die voor de vermelding der voorwaarden van verkoop gebezigd werden.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1894 | | pagina 71