72 Toch zullen die voorwaarden in den regel slechts voor een be paalden tijd gelden, dikwijls zullen ze binnen een korten termijn vervuld moeten zijn; terwijl de omschrijving van het voorwerp der overeenkomst voor den verkrijger steeds van het meeste gewicht is. Slechts in 3 der 63 akten wordt de ligging van het object, behalve door de kadastrale aanduiding, nader aangewezen; b.v. door vermelding van het wijknommer en de straat, waaraan het goed gelegen is. In de 60 overige akten is de omschrijving aldus: een perceel weiland, bouwland, een huis en erf enz., gevolgd door de vermelding van de gemeente, de sectie, het nommer en de grootte volgens het kadaster. De grenzen van het object worden, voor zoover dit door een geheel kadastraal nommer aangewezen wordt, slechts in 9 authentieke akten eenigszins nader aangeduid b.v. door de mede- deeling, dat de muren, waardoor het verkochte ingesloten wordt, aan twee zijden daarbij behooren. In het midden wordt dan gelaten, hoe het met de grenzen aan de beide andere zijden gesteld is. Verder wordt gezegd, dat de grenzen gemeen zijn, zonder dat wordt opgegeven °f die grenzen door eene sloot, een greppel of eene heg worden gevormd. Slechts in 4 akten worden de eigenaren der belendende perceelen vermeld. Bij de 9 akten, waarin eenige aanwijzing van de grenzen van geheele kadastrale perceelen gevonden wordt, worden bovendien gedeelten van kadastrale perceelen overgedragen. Daarbij worden dus perceelen overgedragen, die ook bij het kadaster onbekend zijn, waarvoor de akte de bron moet zijn, waaruit geput dient te worden bij het ontstaan van een grensgeschil. Op welke wijze nu die eigendomsperceelen omschreven en de grenzen daarvan aangegeven zijn, wil ik even mededeelen, en ik gebruik daarbij de bewoordingen van de akte. 1° verkocht wordt: „een perceel (kadastraal aangeduid) in 4 door paaltjes op het terrein aangewezen gedeelten", en bovendien „een gedeelte van een kadastraal perceel" „waarvan de grens door eene heg wordt aangewezen". Zoolang de heg bestaat is dus de grens te vinden. 2° wordt overgedragen: een gedeelte van een kadastraal perceel „door eene schutting aangewezen" zonder meer. 3° alsvoreneen gedeelte van een kadastraal perceel „zooals dit op het terrein is aangeduid".

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1894 | | pagina 72