73 4° alsvoren: een gedeelte van een kadastraal perceel „door de koopers ten hunnen koste af te scheiden". 5° alsvoreneen gedeelte van een kadastraal perceel „door een paaltje afgescheiden". 6° alsvoren: „een gedeelte van een kadastraal perceel" zonder meer. 7° alsvoren: „het zuidelijk gedeelte van een kadastraal perceel „door eene grep afgescheiden". Wanneer er geene andere greppels op het terrein zijn, is dus de grens te vinden, zoolang de greppel bestaat. 8° alsvoreneen huis en erf, deel uitmakende van een kadastraal per ceel, waaromtrent niets anders gezegd wordt, dan „dat de kooper ten op zichte van de te maken scheiding zijne rechten zal moeten doen gelden". 9° alsvoreneen gedeelte van een kadastraal perceel „door paaltjes aangeduid." Aldus de omschrijving van het eigendomsobject in de onderzochte akten, waarin geen enkel meetcijfer gegeven wordt, waardoor de grenzen, ten opzichte van naburige scheidingen, zouden kunnen vast gelegd zijn. Verder wijs ik er op, dat in 2 dier 9 akten deze clausulen voorkomen: „geene vrijwaring wordt verleend, als iets niet of niet wèl mocht vermeld zijn", en „geen verhaal wordt toegelaten, als de kadastrale aanduiding onjuist is." Met andere woorden wordt dus door de verkoopers gezegd: ik draag een grondstuk over, dat, als de kadastrale aanduiding onjuist of het kadastrale plan onnauw keurig is, niet kan worden aangewezen, maar van eene nadere aanwijzing wil ik niets weten! Vergelijkt men nu de koopprijzen, die volgens de akten voor de betrokken perceelen bedongen werden, met de verkoopwaarden van die perceelen, dan zullen geene in 't oog loopende afwijkingen ontdekt worden. Aanleiding voor de vooronderstelling, dat de koopers zich bewust waren een titel te zullen verkrijgen, die hen, bij de vraag naar de uitgestrektheid van het object van eigendom, onbevredigd zal laten, bestaat er dus niet; tenzij men aanneemt dat andere overwegingen zich hebben doen gelden. „Wel oefent de rechts zekerheid invloed op het onroerend vermogen uit," zegt de heer Verkoren „maar ook hier wordt vraag en aanbod door verschil lende andere omstandigheden beheerscht." Economist April 1890.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1894 | | pagina 73