74 Herinneren wij ons echter, dat bij eene overeenkomst, zal ze in rechte bestaanbaar zijn, de hoeveelheid der zaak wel onzeker kan zijn, mits deze naderhand maar bepaald kan worden, dan mag met grond getwijfeld worden aan de rechtsgeldigheid van enkele der overeenkomsten, welker bestaan bij de onderzochte akten geconsta teerd wordt, omdat ze geen bepaald onderwerp tot grondslag hebben, en ook het onderwerp blijkens de bewoordingen der akte zelve voor partijen niet bepaald was. En de overige akten dan? De mogelijkheid bestaat, dat het voorwerp der overeenkomst tijdens den verkoop voor partijen bepaald was en hunne overeenkomst daarom in rechte bestaanbaar is, ik neem dat zelfs aan, maar in ieder geval is het zeker, dat hun titel geene aanwijzing bevat, wanneer de grenzen van het object mochten verloren zijn. Dan zal, als een strijd om het bezit aanleiding mocht geven tot den strijd om den eigdndom, het kadastrale kenmerk, in de akte genoemd, de grondslag moeten zijn voor de rechterlijke beslissing; tenzij men de rechtspraak van Salomo wil navolgen, en, zooals bij 852 van het ontwerp voor het nieuwe duitsche burgerlijk wetboek wordt voorgesteld, als grens wil aannemen „diejenige Linie, durch welche jedem der bethei- ligten Grundstücke ein gleich groszes Stück des streitigen Flfichen- abschnittes zugetheilt wird," In dit geval echter zal hij, die in zijne eischen het verst durft gaan, ook het meest bevoordeeld worden, en zal art. 4 onzer grondwet, dat aan allen, die zich op het grondgebied van het Rijk bevinden, gelijke aanspraak op bescherming hunner goederen toezegt, als niet geschreven moeten beschouwd worden. In de akten, waarbij eigendomsperceelen overgedragen worden, die bij het kadaster nog niet onder een afzonderlijk nommer bekend zijn, en waarvan de grenzen worden aangegeven door de vermelding, dat ze op het terrein met paaltjes aangeduid zijn, ontbreekt echter iedere grondslag voor eene rechterlijke beslissing, wanneer de kooper daags na den publieken verkoop tot de ontdekking mocht komen, dat de paaltjes verdwenen zijn. Dan zullen de gegadigden bij de verkooping die paaltjes wel gezien hebben, en ongeveer weten, waar ze ongeveer gestaan hebben, maar daarom de plaatsen, waar ze stonden, nog niet kunnen aanwijzen. En hij, die om welke redenen ook de paaltjes wegnam of verplaatste, zal, als hij bekend wordt en zijn misdrijf bewezen kan worden, de straf bij art. 333 Wetb. v.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1894 | | pagina 74