77 aanwijzing wordt verkregen. De landmeter heeft het dus in zijne macht om, het hypothecaire onderpand, zooals dit ten hypotheek- kantore wordt aangewezen, voortdurend te vergrooten of te verkleinen. En men vergete niet: wanneer de juiste aanwijzing van het object in den titel ontbreekt, verdient iedere aanwijzing, door den eigenaar gedaan, evenveel of liever evenweinig vertrouwen. En wie draagt nu de schuld van de onzekerheid, die langzamer hand, vooral ten plattenlande, omtrent de eigendomsgrenzen van het object ontstaat, zooals blijkt uit de vele gevallen, waarin de hulp van het kadaster en dikwijls te vergeefs ter beslechting van grens geschillen wordt ingeroepen In zeer vele gevallen zeker de notaris, die, ofschoon wetende, dat het kadastrale kenmerk geene wettelijke beteekenis heeft, dat daarmede niets bewezen wordt en onder de bestaande omstandigheden dikwijls niets bewezen kan worden, toch uitsluitend op het kadastrale kenmerk en meermalen op het kenmerk, hetwelk bij het kadaster aan een grondstuk zal gegeven worden, de handelingen van partijen baseerde. De notaris, bij wien (volgens de Staatscommissie van 1870) „het raadgevend karakter „en dat van aangewezen voorlichter van partijen over de voorgenomen „handelingen zoo zeer op den voorgrond treedt, dat aan geene goede „werking van het notariaat kan gedacht worden, indien belangheb benden zich niet volkomen op zijne wetskennis en praktische ervaring „kunnen verlaten". De notaris ook, de verificateur onder het negatieve stelsel, die, volgens de bewering van de verdedigers van dat stelsel door zijn onderzoek de gevaren ontwijkt, waaraan het publiek onder de werking daarvan is blootgesteld. En nog eens de notaris, die volgens het besluit van de Ned. Jur. Vereenïging uitsluitend aange wezen zou moeten worden om alle akten te verlijden, die tot de bekendmaking in de openbare registers zullen worden toegelaten. Ik meen bewezen te hebben, dat niet vertrouwd kan worden op het onderzoek door den notaris ingesteld naar de rechten, die over gedragen worden, en naar het object waarop die rechten betrekking hebben. Met feiten heb ik aangetoond, dat ten gevolge van het onvolledig onderzoek van den notaris schade geleden is en dat er zeer waarschijnlijk voortdurend schade geleden zal worden. Zal men zich nu verdiepen in eene beantwoording van de vraag in hoeverre het cijfer, hetwelk de verhouding aanwijst, tusschen het

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1894 | | pagina 77