79 hebben, dan ,,dat daardoor de rang bepaald wordt, waarin rechts handelingen van één zelfden persoon betreffende één zelfde zaak, „en vonnissen één zelfden persoon met betrekking tot eene zelfde „zaak opgelegd, voor werking in aanmerking komen". Te vergeefs heb ik gezocht naar de motieven voor het besluit der laatste gehouden Juristen-Vergadering met betrekking tot het verplicht stellen der notarieele akte. De praeadviseurs hebben zich in deze zaak of geen partij gesteld, öf, bij monde van den heer Moll, verklaard„de absolute eisch van authenticiteit is m. i. onver dedigbaar, hoofdzakelijk om de groote kosten, die daaruit voor „partijen voortvloeien" (x), welke verklaring in den notaris-praeadviseur zeker geapprecieerd moet worden. Alleen Prof. Hamaker, omschrijft zijne motieven voor de ver plichte notarieele akte, als volgt: „Duidelijke omschrijving van „rechten en verplichtingen, liefst in langzamerhand traditioneel „geworden termen, is eene zeer wenschelijke zaak, en zij is in „notarieele akten eer te verwachten dan in onderhandsche" (2), en daarom kan ik niet nalaten nog een paar voorbeelden uit akten van zeer recenten datum te geven, die misschien des hoogleeraars ver trouwen in de duidelijkheid der omschrijving in notarieele akten zullen verminderen. Als voorbeeld van onduidelijke omschrijving der verplichtingen van den kooper geef ik, (evenals de akte zonder leesteekens)„hij moet „in de regenbak liggende onmiddellijk bij de grensscheiding van het „huis een Douglaspomp plaatsen gaande door de muur van de schuur „naar het huis. Deze bak is verplicht water te geven zoolang de voorraad strekt;" en als voorbeeld van omschrijving der rechten: „het eerste onderdeel wordt belast met voet- en kruipad naar en over het brugje naar den straatweg, en aan het tweede onderdeel „wordt uitweg gegeven over het eerste onderdeel naar en over het bestaande brugie en pad naar den straatwegAan het laatste voorbeeld voeg ik de toelichting toe, dat „het brugje" reeds ongeveer 25 jaren, voordat de akte tot stand kwam, vervallen was, en „de straatweg", destijds de Rijks-straatweg om de stad, thans eene straat Hand. Ned. Jur. Ver. 1893 le Afl. blz. 314. Rechtsgel. Magazijn 12e Jrg. blz. 460.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1894 | | pagina 79