80 is met een bekenden naam, in eene bebouwde wijk gelegen. De omschrijving was zonder eenig onderzoek uit eene oude akte over genomen. Komen mij de motieven van Prof. Hamaker niet afdoende voor, hetzelfde geldt voor de motieven van de Staatscommissie alsmede van Mr. Wolterbeek, die een voorschrift, dat de levering bij notarieele akte zou moeten plaats hebben, hoofdzakelijk aanbeval met de op merking: dat het „niet anders is te beschouwen dan als den terug keer tot een overoud, en hier te lande geheel inheemsch rechtsbe ginsel." Voor mij, die in de notarieele akte onder het negatieve stelsel geen waarborg vind voor de verkrijging van zekerder recht, verdient deze geene aanbeveling wegens de hooge kosten. Waar het toch een feit is, dat de kosten van de notarieele akte in den regel omgekeerd evenredig zijn aan de waarde van het object, en de omvang van de notarieele akte dikwijls dezelfde is voor een huis in een der meest gezochte wijken van Amsterdam als voor het meest afgelegen stukje heidegrond, welke omvang ook van invloed is op de kosten van openbaarmaking, daar is m. i. de verplichte notarieele akte niet wel te verdedigen. Wil men met Prof. Hamaker de rechten liefst in langzamerhand traditioneel geworden termen omschreven zien, en de akten aan een bepaalden vorm binden, men volge dan het voorbeeld van den Australischen wetgever en eische het gebruik van formulieren, die gemakkelijk kunnen ingevuld worden. Wordt dan aan dergelijke in duplo op te maken formnh'erakten op eene minder kostbare wijze authenticiteit gegeven zoo noodig met uitbreiding van de bevoegd heid om authenticiteit te verleenen tot den burgemeester der gemeente, waarin hij, die over een zakelijk recht beschikt, woonplaats heeft, dan zal met het depót van een der exemplaren ten hypotheekkantore, hetzelfde effect bereikt kunnen worden als thans met de notarieele akte. Zij, die nog bijzondere bepalingen wenschen te maken, waaraan geene openbaarheid behoeft gegeven te worden, kunnen die dan nog in eene afzonderlijke akte opnemen. Het verkrijgen van grondbezit zou dan gemakkelijker gemaakt zijn, niet alleen voor de grootere grondeigenaren, die zich met de De Hypothecaire Wetgeving in Nederland, blz. 68.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1894 | | pagina 80