81 onderhandsche akte tevreden stellen, en waaronder zooals we hebben gezien ook notarissen en juristen voorkomen, maar ook voor hen, die zich aan den zoom onzer heidevelden vestigen, en langzaam voortschrijdende de dorre heide in dadelijk vruchtgevenden grond omzetten. De Landbouw-commissie merkte in haar verslag aan den Min. v. Wat. H. en N., in Nov. 1891 uitgebracht, terecht op: „Ook de vermindering van kosten en formaliteiten bij het stellen van hypotheek zal in diezelfde richting (verbetering der agrarische toestanden) kunnen werken, door voor den kleinen landbouwer de gelegenheid om eigenaar te worden gemakkelijk te maken." Door de wijze van verkrijgen te vereenvoudigen, wordt echter nog niet de zekerheid, dat werkelijk ook de eigendom zal verkregen worden, gegeven. Het verkoopen uit de hand vermindert meer en meer en de openbare verkoopingen, waarbij de verkoopers zeker zijn den marktprijs te zullen bedingen, nemen toe. Voor den kooper, die den marktprijs besteden moet, maar de rechten niet kent van den verkooper op het grondstuk, wordt het hoe langer zoo meer eene behoefte, vooraf de zekerheid te hebben dat het recht, om het volle genot van de zaak te hebben en daarover als eigenaar te kunnen beschikken, ook werkelijk zal verkregen worden. Het streven zal daarom moeten gericht zijn op een middel, waardoor de kooper door een eenvoudig en vertrouwbaar onderzoek de zekerheid kan verkrijgen wie de eigenaar van een grondstuk is. Die zekerheid, die elders te vergeefs gezocht wordt, kan de Staat geven door zijn stelsel van openbaarheid zoodanig in te richten, dat positieve open baarheid wordt gegeven. Het is m. i. niet te verdedigen, dat de Staat er een stelsel van openbaarheid op na houdt, waarmede slechts rang verleend wordt aan aanspraken en beweringen. Hoe meer de overtuiging zal veld winnen, dat er werkelijk groote behoefte bestaat aan zekerheid ten opzichte van de rechten op den grond; des te eerder kan verwacht worden, dat de groote minderheid, die zich reeds in de laatst gehouden vergadering der Ned. Jur.-Ver- eeniging voor het positieve stelsel verklaarde, tot eene meerderheid zal aangroeien, die dan zeker het in hoofdpunten ongewijzigde Torrens-stelsel zal aanbevelen.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1894 | | pagina 81