TOEGEZONDEN BOEKWERKEN. Handbuch der Vermessungskunde von Dr. W. Jordan. Zweiter Band: Feld- und Landmessung. ie Auftage. Stuttgart J. B. Metzlerscher Verlag 1893. Het bovengenoemde handboek bestaat uit drie deelen, waarvan het eerste de methode der kleinste vierkanten behandelt, het tweede gewijd is aan landmeten en waterpassen, terwijl in het derde tot de geodesie wordt overgegaan. Bij den derden druk is elk deel afzonderlijk verkrijgbaar gesteld. Het tweede deel is reeds uitverkocht, waarom daarvan in het afge- loopen jaar den vierden druk verscheen. Om dit deel zooveel mogelijk onafhankelijk van het eerste deel te kunnen gebruiken, vangt het aan met een beknopt hoofdstuk over de vereffening der fouten volgens de methode der kleinste vierkanten, waardoor in 26 bladzijden het begrip der fouten, van de middelbare fout en van de voortplanting van fouten worden ge- gegeven, benevens de vereffening voor het geval van directe waar nemingen eener onbekende en van indirecte waarnemingen met twee en meer onbekenden, alles voldoende om bij de eenvoudigste land meetkundige bewerkingen de vraag naar de nauwkeurigheid en de vereffening der metingen te kunnen behandelen. In andere gevallen wordt naar het eerste deel verwezen. De vraag naar de nauwkeurigheid wordt in de volgende hoofd stukken vrij geregeld bij elk instrument en elke meetmethode gesteld, terwijl door tal van uitgewerkte voorbeelden de lezer als het ware de oplossing vindt van de meeste gevallen der praktijk. De uitgebreide stof de nieuwe uitgaaf telt 800 bladzijden laat niet toe in deze aankondiging de verschillende onderdeden van het werk in bijzonderheden te vermelden, waarom wij meer bepaald

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1894 | | pagina 91