91 bruik is, maar niet wordt beschreven. Het is geen ander dan de ook hier te lande gebruikte transformateur, beschreven in de tweede en volgende uitgaven van Dr. S ch ol s'landmeten en waterpassen 167. De laatste afdeelingen van dit hoofdstuk zijn gewijd aan de ver deeling van grondstukken en aan de vervanging van gebroken grens lijnen door rechte, welke in Baden veelvuldig voorkomt bij de afpaling met steenen, die aldaar de opmeting van gemeenten voorafgaat. Van de werktuigen bij berekeningen in gebruik zijn in het 4de hoofdstuk beschreven de pool- en rol-planimeter, rekenlinialen en cilinders, alsmede de meer samengestelde rekenmachines. Als overal blijft ook hier eene bepaling der nauwkeurigheid niet achterwege. De hoofdbestanddeelen der meetinstrumentenniveau, loupe, kijkers, microscoop en schroeven komen in het 5de hoofdstuk voor, waarna een hoofdstuk van 52 bladzijden volgt over den theodoliet en het meten van horizontale hoeken. Afbeeldingen worden gegeven van drie theodolieten met nonius-aflezing en drie met microscopen, de laatste voor hoekmetingen van de 2e en 3e orde. Op de beschrijving van nonius en schroefmicroscoop volgt die van het aflees-microscoop, dat in den laatsten tijd bij kleinere instrumenten meer en meer den nonius vervangt. Het onderzoek en de regeling van den stand der vizierlijn ten opzichte van de draaias des kijkers en van deze as ten opzichte van die der alhidade worden beschreven, zoowel voor het geval, dat het niveau op de tweede as wordt geplaatst, als dat het aan de alhidade is verbonden. Behalve de wijze van elimineeren der overgebleven fouten wordt eene berekening gegeven van haar invloed en dien der excentriciteit van den kijker op de metingen, alsook een voorbeeld voor de bepaling van grootte en richting der exentriciteit van de alhidade. Na mededeeling van een onderzoek der fouten in de randverdeeling en eene vergelijking van de meting der hoeken bij repetitie en bij reïtiratie, wordt het hoofdstuk besloten met eene opgaaf der regelen, welke de trigonometrische afdeeling der Pruisische Landesaufnahame aan hare trigonometers voorschrijft voor de behandeling van de instru menten in het veld. Het zal opvallen, dat niets aangehaald wordt over de inrichting en het gebruik van de sextant. Bij den rijken inhoud had o. i. de

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1894 | | pagina 93