94 sen kan eene weinig omslachtige berekening gepaard gaan aan minder meetarbeid en de nauwkeurigheid der uitkomsten toch voldoende worden om daaraan de berekening van veelhoekstrekken te verbinden. Over veelhoeksmeting handelt het 9e hoofdstuk, waarin hoofdza kelijk open veelhoeken of polygoontrekken worden beschouwd, als hebbende de gesloten veelhoeken geene beteekenis, waar een drie- hoeksnet voorhanden is. Na een uitgewerkt voorbeeld met eenvou dige vereffening der tegenspraken worden de grenzen vermeld binnen welke afwijkingen in de uitkomsten worden toegelaten bij het ka daster in Pruisen, en worden de middelen aangewezen om grove fouten in hoek- en lengtemeting op te sporen. Voor den aanleg van polygoon netten worden drie afbeeldingen gegeven, waaruit de verbinding met de gegeven driehoekspunten duidelijk in het oog valt, terwijl door eene teekening van een ge deelte van het veelhoeksnet der stad Karlsruhe de overgang wordt aangetoond tot de detailmeting. De aansluiting van een trek aan een ontoegankelijk punt, de bepaling van knooppunten en de ondergrondsche verzekering en aanmeting van polygoonpunten worden gevolgd door nuttige opmer kingen over de uit te voeren lengte- en hoekmetingen en de nood zakelijkheid van scherpe centreering. Als hulpmiddelen daartoe worden in de plaats van het gewone schietlood polygoon signalen beschreven, die door viseeren vertikaal boven het veelhoekspunt worden gebracht. Die signalen worden geplaatst op statieven gelijk aan die voor de theodolieten, terwijl uij u^Uhuj^u^. in ccmg punt het statief staan blijft en de theodoliet wordt overgebracht naar het volgend statief, wanneer in zijne plaats een signaal komt. Alzoo wordt met drie statieven en twee signalen gewerkt. Ook wordt het gebruik beschreven van een vast centreerlood onder het statief van den theodoliet aangebracht. Na deze practische voorstellingen volgen drie paragraphen over den aard en den invloed der fouten. Niet ongaarne hadden wij hier een tweetal hoofdstukken zien volgen over de detailmeting en het in kaart brengen van het terrein, toegelicht met eenige voorbeelden, zooals de Pruisische Kataster Anweisung VIII die in de gesteendrukte platen 7 a 10 geeft. Deze werkzaamheden, welke op de zoo grondig beschreven drie en veel-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1894 | | pagina 96