95 hoeksmeting worden gebaseerd, besluiten eerst het eigenlijke landmeten. Moet geoefendheid in deze bewerkingen hoofdzakelijk in de prak tijk worden verkregen, eene zakelijke en duidelijke behandeling, zooals de schrijver die in de vorige hoofdstukken gaf, zou zeker van belang zijn, zoowel voor hem, die zonder leiding van anderen het boek gebruikt, als voor hen, die niet onverschillig zijn om te weten hoe elders wordt gewerkt. De drie volgende hoofdstukken behandelen het waterpassen en het trigonometrisch en barometrisch hoogte meten. O. m. treffen wij daarin aan de opnemingen van lengte en dwars profielen en het nivelleeren eener vlakte, afbeeldingen van waterpas instrumenten en statieven met beschrijving der inrichting, de wijze van onderzoek en regeling dier instrumenten, waaraan de verdeeling en de vergelijking der lengten van de waterpasbaken zich aansluiten. Op de beschrijving van kleine waterpas-instrumenten zonder vaste opstelling, de wijze van verzekering der punten, waarvan de hoogte bepaald is, het waterpassen bij niet juist inspelende libel en ver schillende andere bijzonderheden volgen eene beschouwing van den invloed der fouten en een voorbeeld van vereffening van een geni velleerd net. In het hoofdstuk over trigonometrische hoogtemeting wordt het meten van verticale hoeken beschreven, den invloed van aardkromming, straalbuiging en kimduiking verklaard en krijgen wij voorbeelden te zien van hoogte meting en vereffening van hoogte netten. Aan het barometrisch hoogte meten worden 70 bladzijden gewijd. Hoofdstuk XIII bevat de beschrijving van afstandmeters met en zonder baak en onmiddellijk daaraan sluiten twee hoofdstukken over tachymetrie en het gebruik van het planchet. In het hoofdstuk over het uitzetten van bogen worden alle voor komende gevallen behandeld, het uitzetten van lijnen in tunnels niet uitgezonderd, terwijl het volgend hoofdstuk over photogrammetrie de toepassing daarvan geeft op de terrein-opname der oase Dachel in de Lybische woestijn door schrijver en den photograaf Remelé in 1874 uitgevoerd. Het laatste hoofdstuk (XVIII) draagt tot opschrift „die deutschen Landesvermessungen". Het geeft een blik op de opmetingen sedert

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1894 | | pagina 97