103 le Het behandelen van reclames, 2e het voorbereiden der opnemingen, (gedeeltelijk, zie toelichting), 3e de opnemingen, 4e de afwerking van staten no. 75 (gedeeltelijk, zie toelichting). ad le. Het tijdroovende werk bij het behandelen der reclames bestaat minder in het opstellen van het advies dan wel in het voorafgaande onderzoek. Het laatste moet voor een groot deel en wel bij alle reclames, die verkeerde tenaamstelling betreffen of over eigendomsovergang handelen, worden ingesteld ter Bewaring der Hypotheken en van het Kadasterzal dit onderzoek echter met succes geschieden, dan dient men in het kadastrale archief thuis te zijn en een goed idéé te hebben van de wijzewaarop de kadastrale boekhouding in elkaar zit. „Dit nu is iets, dat men niet in enkele dagen leert; om voldoende daar van op de hoogte te komen, is het zeer wenschelijk, om eenigen tijd aan eene Bewaring werkzaam te zijn. „ad 2e. De voorbereiding der stukken vóór het bezoeken der gemeenten kan gedeeltelijk door klerken geschieden. „Hetgeen in den regel niet door hen kan worden verricht, is het volgende het berekenen van enkele posten van staten 75, waarbij de schattings- kaarten moeten worden geraadpleegd; het uitzoeken der perceelen, welke moeten worden opgenomen op het terrein, het in elkander zetten der volgorde van de opnemingen. „Om deze werkzaamheden te kunnen verrichten, moet men gewoon zijn 7net kaarten te werken en van de verschillende voorschriften op de hoogte zijn. „Ook dit is in een paar weken niet te leeren, terwijl het hierbij heel lastig is, om het gebouwd van het ongebouwd te scheiden, daar in zeer vele ge meenten ook het een en ander van het ongebouwd zal voorkomen en in eiken staat 75 posten als de bovenbedoelde kunnen zijn. „ad 3e. Bij de opneming op het terrein bestaat het voornaamste werk in het schatten. Om hiervan de noodige ervaring te krijgen is er slechts één middel, namelijk, iemand die schat herhaaldelijk te vergezellen en het dan zelf te beproeven. Het oog te krijgen op afmetingen en verschillende omstan digheden, die bij de schatting in aanmerking moeten worden genomen, kost in den regel het langste tijd: men leert dit niet aan in één jaar. „Hierbij komt de omstandigheid, dat men volgens de tegenwoordige voor schriften in den regel moet schatten vóór de meting, zoodat elke verkeerde orienteering eene schatting op een verkeerd perceel tengevolge heeft. „ad ie. Bij de afwerking van staten 75 is een van de voornaamste werk zaamheden, die niet door een' klerk kan geschieden, de bijwerking der registers van uit te meten perceelen. Om te weten, welke perceelen ter uit- meting moeten worden opgegeven en speciaal bij splitsing en vereeniging van perceelen, moet men op de hoogte zijn van de I. K. en in vele gevallen ook

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1895 | | pagina 101