130 In de hoofdzaken komen evenwel de wenschen zoowel van de wetsontwerpers van 1860 en 1870 als van de vergadering van de Nederlandsche Juristen-Vereeniging overeen. Een schijn van juistheid ligt in de bewering van Mr. Hamaker, dat men, door de inwilliging dier wenschen, ons stelsel zou maken tot een „mislukt", of wel tot „de misgeboorte van het positieve „stelsel" Juist is die bewering namelijk enkel in dien zin, dat de voorgestelde verbeteringen de algemeene strekking hebben, het posi tieve stelsel te naderen, zonder dit te aanvaarden. Nagenoeg elke „verbetering" heeft zoowel hare nadeelen als voor deden, waarbij het soms moeilijk valt uit te maken, wat het zwaarste weegt. Mijn hoofdbezwaar tegen die verbeteringen is, dat zij ge ene enkele der hoofdgrieven tegen het negatieve stelsel wegnemen, dat zij wel elementen uit het positieve stelsel overnemen, doch zonder de waarborgenen vooral, zonder de groote voordeelen, aan dat stelsel verbonden. Ik zal trachten dit duidelijk te maken. Men beweert, dat de hoofdgrief der bestrijders van het negatieve stelsel zou bestaan in het door hen breed uitgemeten gebrek aan rechtszekerheid. Dit is niet geheel juist. Zij erkennen, dat betwist baarheid van grondeigendom niet zeer veelvuldig voorkomt. Hunne hoofdbezwaren zijn 1°. Aangezien men niet weet, waar en wanneer betwistbaarheid zich kan voordoen, is zelfs zeldzaam voorkomende betwistbaarheid oorzaak van algemeene onzekerheid. 2°. Voor het onderzoek, dat dientengevolge noodig is bij elke transactie, hangt het publiek af van de kostbare hulp van tusschen- personen, die voor dat onderzoek zelfs voor het nalaten daarvan niet verantwoordelijk zijn. 3°. De belanghebbende kan dat onderzoek niet controleeren. Ten einde mij tot hoofdzaken te bepalen zal ik, voor de bespre king der voorgestelde verbeteringen van ons stelsel, het verlanglijstje volgen, door de vergadering der Nederlandsche Juristen-Vereeniging den 289ten Augustus 1893 met groote meerderheid aangenomen2). Rechtsgel. Mag., 1893, bl. 459. 2) Handelingen Ned. Jur.-Ver., t. a. p., II bl. 14 en 99.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1895 | | pagina 132