131 a. Uitsluiting van andere akten dan notariëele tot de bekendmaking in de openbare registers. De voordeelen van dergelijken maatregel voornamelijk gelegen in meerdere waarborgen voor de rechtsgeldigheid van den vorm der akten, voor de identiteit en de bekwaamheid der partijen en voor de behoorlijke legitimatie van personen, die namens anderen handelen en de nadeelen uit hoogere kosten en beperking der verkeers vrijheid voortvloeiend zijn reeds zoo dikwijls door meer vaardige pennen beschreven, dat ik er hier niet lang bij stil behoefte staan x). Onder het positieve stelsel heeft de authentieke of gelegaliseerde akte meer reden van bestaan, dan onder het negatievezij vereen voudigt het ambtelijke onderzoek aanmerkelijk. Bij vrijwilligen ver koop behoeft in Pruisen geen akte te worden overgelegd, van de vestiging Auflassungwordt ambtshalve een protocol opgemaakt. In Australië volstaat men met de invulling van een gedrukt for mulier eener koopaktedoch de echtheid van de handteekening des vervreemders en zijn vrije wil moeten blijken uit eene verklaring op de akte van een bevoegd ambtenaar of van twee getuigen ten over staan van dien ambtenaar, Dit is, volgens Mr. Feith, „de in „Engeland gebruikelijke vorm om authenticiteit aan eene akte te ver- leenen" 2). Wel een vorm om jaloersch van te wordenDaar be halve de notaris verschillende andere ambtenaren tot die legalisatie bevoegd zijn, kan de verplichte authentieke-akten-vorm in Australië moeilijk leiden tot de misbruiken, welke zoo licht uit een monopolie voortvloeien. b. Beperking van den invloed van vernietigingsactiën op de rechten van derden. Aan de praeadviezen ontleen ik over dit punt het volgende Mr. P. R. Feith: „Vóór alles zou ik wenschen, dat scherp werd „onderscheiden tusschen handelingen, die op zich zeiven nietig zijn, „en andere, die slechts onder zekere omstandigheden vernietigbaar „worden. Eene koopakte, door geweld of bedrog tot stand gekomen, Zelfs zijn er notarissen, die eene consequente doorvoering van dezen maatregel veroordeelen (zie bijv. Moll, Handelingen Ned. Jur.-Ver1893, I bl. 314, 315). 2) Handelingen Ned. Jur.-Ver., 1893, I bl. 97.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1895 | | pagina 133