133 zulk een negatief stelsel zeer dicht de grens van het positieve. Opmerkelijk nu is, dat voornamelijk onder het Torrens-stelsel valschheid, bedrog, handelingen door onbekwamen, enz. zoo goed als onmogelijk zijn gemaakt. Bovendien, de derde verkrijger kan, bij diepgaand onderzoek, in den regel zich wel licht verschaffen omtrent de vernietigbaarheid van titels, doch juist de volstrekte nietigheid zal hem zelden bij onder zoek blijken. Het verschil tusschen nietige en vernietigbare handelingen spreekt tot den geest der juristen. Maar meenen zij inderdaad, dat het ver schil in de gevolgen tegenover latere verkrijgers overeenstemt met het rechtsbewustzijn van het volk? Zouden niet-juristen eenkooper ongerechtigd achten, als de titel van zijn voorganger op dwaling beruste of afkomstig was van een vermeenden erfgenaam (wat bij onderzoek onmogelijk kon blijken), en wèl zakelijk gerechtigd, als zijn voorganger den koopprijs niet betaald had (wat de kooper had kunnen onderzoeken)? Het subtiele onderscheid zou hen waarschijn lijk doen denken aan het verschil tusschen den beet van de kat en van den kater. c. Uitbreiding der verplichting om op de openbare registers bekend te maken de akten en vonnissen, ten gevolge waarvan rechten op onroerend goed verkregenverloren of beperkt worden. In onze wetgeving komen allerlei leemten en onjuistheden voor, tot welker aanvulling en verbetering de Staatscommissie van 1870 voorstellen deed, die algemeen instemming vonden. In practischen zin is dit punt van weinig gewicht. Feitelijk worden reeds thans nagenoeg alle bedoelde akten overgeschreven, zonder wettelijke verplichting. d. Aanteekening in die registers van feiten, die op de handelings bevoegdheid der rechthebbenden van invloed zijn daargelaten de vraagof algemeene rigisters te dier zake wenschelijk zijn. Ter uitvoering van dit denkbeeld wenscht de heer Moll voor te schrijven, verschillende, aan één kantoor voor het geheele land te houden registers x), n. 1.een algemeen alphabetisch register „op de Het voorgestelde algemeene register van testamenten kan hier stilzwijgend worden voorbijgegaan. Is het aanhouden van dergelijke registers wenschelijk, dan is zulks onder elk stelsel het geval. i

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1895 | | pagina 135