134 „personen, die huwelijksvoorwaarden passeerden, en op de personen „gedurende wier huwelijk 't zij een eisch tot scheiding van goederen „of van tafel en bed ingesteld, of een gezamenlijk verzoek om „scheiding van tafel en bed gedaan is, 't zij een eisch tot echt scheiding is ingesteld, alles met latere vermelding van de uitspraak „des rechters, van het herstel van gemeenschap, van de verzoening „na scheiding van tafel en bed, en derg." samen te stellen uit opgaven van openbare ambtenaren, die de akten passeerenvoorts „een alphabetisch register op alle personen, die in staat van faillisse- „ment of van kennelijk onvermogen zijn verklaard, boedelafstand „deden, en surséance van betaling hebben aangevraagd, met aan tekening van de latere rechterlijke beschikkingen enz., den afloop „der zaak betreffende. De vermelding in dit register zou kunnen „vervangen de malle aanplakkingen van art. 793 W. v. Kooph., de „inschrijving van art. 899 W. v. K., enz." 1). De Staatscommissie van 1867 wenschte, blijkens haar Verslag van 1870, bl, 57 tot 76, 158 tot 181, overschrijving van debetrokken akten of vonnissen, voor zoover zij onroerende goederen betreeffn, in de openbare registers ten hypotheekkantore, alvorens er werking tegenover derden aan toe te kennen. Men wenscht dus aan dergelijke voorschriften het positieve rechts- gevolg te verbinden, dat tegenover derden de registers in de bedoelde gevallen geacht worden volledig te zijn, zoodat bij gemis van over schrijving of aanteekening de onbevoegdheid des vervreemders niet werkt tegen derden. Alweder het positieve stelsel pur et simple. Zooals reeds gezegd, is vooral in het Torrens-stdisA deze zaak op zeer eenvoudige en doeltreffende wijze geregeld door middel van het stelsel der caveats. Desnoods kan de belanghebbende op eigen verantwoordelijkheid reeds vóór de rechterlijke uitspraak, bijv. tegelijk met de vordering om den eigenaar in staat van faillissement te ver klaren of onder curateele te stellen, om tot scheiding van goederen te geraken, enz., een verbod tegen vervreemding inzenden. e. Vergemakkelijking der verkrijging door verjaring termijn schorsingstuiting). Handelingen Ned. Jur.-Ver. 1893, I bl. 311.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1895 | | pagina 136