136 tusschenpersonen ingestelde onderzoek niet kunnen controleeren? Eenvoudig niets! De bezwaren tegen het negatieve stelsel liggen niet in hunne intensiteit, maar in hunne gevolgen. Ook op het verbeterde stelsel zouden van toepassing zijn de woorden van Mr. Feith: „De toe stand zou werkelijk onhoudbaar zijn, indien men niet had de per soonlijke verantwoordelijkheid van den verkooper of hypotheekgever, „die hem noopt om den kooper of geldschieter bij het in te stellen „onderzoek behulpzaam te zijn, en veel voor hem op te lossen, wat „anders volkomen onoplosbaar zou blijven" 1). Door die persoonlijke verantwoordelijkheid wordt aan de eischen der tegenwoordige practijk niet voldaan. Hoevele aankoopen en vooral hoevele hypotheken worden niet afgesloten, zonder dat de kooper of hypotheeknemer den verkooper of eigenaar kent. Daar komt nog bij, dat de kooper bij executie aan die persoonlijke ver antwoordelijkheid in den regel niets heeft. De behoeften van het verkeer eischen geene persoonlijkemaar zakelijke zekerheid. Men komt met al die zoogenaamde verbeteringen ten slotte zoover, dat men, wat vervolgbaarheid van zakelijk recht aangaat, alleen nog maar van het positieve stelsel gescheiden zou zijn door toelating der zakelijke actie tegen die bona fide verkrijgers, die hun recht ontleenen aan een auteur met volslagen nietigen titel. En juist de volslagen nietigheid zal de kooper meestal onmogelijk bij het onderzoek kunnen ontdekken. Voor zoover met de voorgestelde verbeteringen beoogd wordt, tot het positieve stelsel te naderen, verdienen zij zelfs niet den naam van halve maatregelen, niet zoozeer omdat de verwachte voordeelen gering zijn en er nadeelen tegenover staan, maar omdat zij niet geven en niet geven kunnen het ééne groote voordeel, waarbij alle andere in het niet vallen. Dat groote voordeel, dat bereikbaar wordt door de „öffentliche Glaube" van het grondboek, bestaat hierin, dat een kooper of geldschieter den rechtstoestand van een onroerend goed MET EEN OOGOPSLAG KAN OVERZIEN EN ER ZICH OP KAN VER LATEN. Eerst daardoor wordt hem de gelegenheid geopend, zelf zijne zaken te behanden. Eerst daardoor wordt de weg geëffend Handelingen Ned. Jur.-Ver., 1893, I bl. 77.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1895 | | pagina 138