137 naar de VERKEERSVRIJHEID, een weg, in het grondboekstelsel weder gedeeltelijk versperd door de verificatie, maar in het Torrens-stelsel open en vrij. Op de rechtszekerheid is in de praeadviezen en bij de beraadsla gingen in de vergadering der Ned. Juristen-Vereeniging de nadruk gevallen, en toch behoort m. i. aan de verkeersvrijheid evenveel, zoo niet meer invloed te worden toegekend bij eene keus uit verschil lende hypotheekstelsels. Tot belemmeringen van het verkeer moet gerekend worden alles, wat moeite, tijdverlies of kosten veroorzaakt, alzoo, behalve mutatie rechten het ambtelijke onderzoek, vooral als zich dit verder uitstrekt dan tot eene uiterlijke vergelijking der stukkenhet particuliere onderzoek, zoowel in als buiten de registers, te meer, als dit niet door belanghebbenden zelf kan worden ingesteldde verplichte authentieke-akten-vormde trage afdoening van zaken op notaris- en hypotheekkantoren, enz. Wat een der genoemde factoren, de kosten, aangaathet is toch duidelijk, dat één procent meer onkosten gelijkstaat met gemiddeld ééne evictie (zonder kans op vrijwaring) op de honderd transactiën, en aangezien in geen enkel stelsel het gevaar voor uitwinning zóó groot is, zal dus, uit een zuiver fnanciëel oogpunt, eene verminde ring van kosten van veel meer belang zijn dan eene verhooging der rechtszekerheid. Wil men nu een stelsel, dat niet alleen de meeste rechtszekerheid geeft zoowel tegenover het gevaar voor spoliatie als voor evictie maar dat tevens de grootste vrijheid in het verkeer aan biedt, dan voere men het TORRENS-.rte/.n?/ in. Door Prof. Mr. J. C. Naber wordt beweerd, dat de voordeelen van het Torrens-stelsel verkregen zijn en alleen verkregen konden worden door bedekte mobilisatie. De conclusie van dien Schrijver over „de theorie van het Ttf^^-r-stelsel" luidt: „Het Torrens-stelsel „vormt den overgang van bedekte tot openbare mobilisatie. De mobi lisatie namelijk, die tot nog toe in beginsel bestond, doordat on- „derteekening van een formulier alle gebreken geacht werd te dekken „wordt nu zichtbaar, daardat ieder transport gepaard gaat met over- „R. P. A. (Real property act of South Australia), sect. 57."

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1895 | | pagina 139