138 „gifte van een certificaat, dat den eigendom, de huur of de hypotheek „representeert. Deze zichtbaarheid brengt nu op hare beurt te weeg, „dat inschrijving der mutatiën eene overbodige formaliteit wordt. „Immers, wat is het doel dier inschrijving? Geen ander, dan het „verzekeren der prioriteit, krachtens den regelRegistered estates take priority according to the date of registration 1). De eigenaar „kan een onbepaald aantal akten van transport passeeren wie dus „zeker wil gaan, moet zorgen, dat zijn titel gepubliceerd worde, tont comme chez nousMaar de aanleiding tot die zorg vervalt, „wanneer er een legitimatiepapier, en de verkrijger niet slechts van „de akte van transport, maar ook van dat papier gesaisisseerd is „immers nu kan hij er op rekenen, dat alle vroegere of latere trans porten toch krachteloos blijven wegens gemis van het essentieele adminiculumWie het certificaat bezit, heeft zich daardoor feitelijk „de prioriteit verzekerdwat zal hem bewegen zijn titel te doen „inschrijven Het is waar, dat de niet-ingeschreven certificaathouder „blootstaat aan het gevaar, naderhand het Grondboek door voor- „loopige inschrijvingen caveatsgesloten, of wel het goed geëxecu teerd te vinden. Het is ook waar, dat hij deze gevaren voor 10 shillings af kan wenden. Er is dus eenig belang, om zich te doen „inschrijven, en de prijs matig. Maar dit belang is niets, in ver- „gelijking van wat verzekering der prioriteit zijn zoude. En deze „kan men zich niet meer door inschrijving verzekeren, wanneer men „zich harer reeds verzekerd heeft door bezit van het legitimatiepapier. „Het is dus eene onomstootelijke waarheid, dat de wetgeverdie cer tificaten uitreikt, het voornaamste belang weg doet vallendat het „publiek bij de inschrijving heeft, en dat die wetgever zich er op „moet voorbereidendat de inschrijving in een steeds wassend aantal ingevallen verzuimd zal worden. Zijn er certificaten, dan zal in die „certificaten handel worden gedreven, ook al staat het nog zoo „duidelijk in de wet, dat ieder transport gepubliceerd moet worden, „Want de certificaathouders zullen ook zonder inschrijving zich vol komen zeker gevoelen, en slechts in zeldzame gevallen hun ver trouwen beschaamd zien. Er zal zich dus een extra-legaal verkeer „ontwikkelen, en de vraag zal zijn, wat den wetgever daartegenover „Torrens, Essay, p. 22".

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1895 | | pagina 140