139 „te doen staat. Twee wegen staan voor hem open. Hij kan voor eerst zijne certificaten intrekken, dat wil zeggen terugkeeren tot de „beginselen van het gewone positieve stelsel. Hij kan in de tweede „plaats het verkeer legaliseeren, dus het vereischte der inschrijving „prijs geven. In dat geval ontstaat een gewoon mobilisatie-stelsel. „Maar hij zal het Torrens-stelsel in geen geval kunnen behouden. „Dat stelselpubliciteit en mobilisatie willende verbindenloopt nood- wendig uit op zelf-vernietiging. De geschiedenis is daar om het „te bewijzen. De wet van 1878 heeft voor South Australia het „Torrens-stelsel opgeheven, en daarvoor een gewoon mobilisatie- „stelsel gesubstitueerd. Power is given to the Registrar General to „place on the Register book a person who has derived title through several unregistered instrumentsinstruments which ought to have „been registered in the usual order, but through some accident or „negligence on the part of the persons interested never actually were so registered1). Het komt mij voor, dat op de boven ontwikkelde meeningen in theoretischen en practischen zin heel wat is af te dingen. Niet door de „onderteekening van een formulier", alleen door de boeking wordt de eigendom overgedragen en worden de gebreken (in vorm en inhoud der akte) gedekt, zooals men lezen kan in het door Mr. Naber zelf aangehaalde art. 57 der Real Property Act of South Australia'*}. Nu komt het overal, zoowel hier te lande als in Duitschland en Australië, voor, met name bij speculaties in bouwterreinen, dat in weinig tijds sommige perceelen door verschillende handen gaan, voor dat zij door den eersten verkooper op den laatsten kooper worden overgedragen. Ook in Pruisen is in hoogste instantie uitgemaakt, dat dergelijke informaliteiten behooren tot de „mangelnde Form" der rechtshande ling, die door de „Auflassung geheilt" wordt Gesetz Eigenthum- serwerb10). De conclusie van Mr. Nab er, dat „sinds vijftien „jaren South Australia niet meer leeft onder het Torrens-stelsel, maar „onder een gewoon, zij het gebrekkig, mobilisatie-stelsel" zou dus, 1) Themis1893 bl. 293 vlg. 2) Alleen hypotheken en huur kunnen eens bij endossement op de akte worden overgedragen.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1895 | | pagina 141