140 eenigszins gewijzigd, ook op Pruisen van toepassing moeten zijn De tusschen den eersten verkooper en den laatsten kooper staande koopers hebben wel opvolgend het recht gehad, zich den eigendom te doen leveren, doch eigenaars in den zin der wet zijn zij niet geweest. Nu is het toch zeker geen nadeel, doch eene verhooging der rechtszekerheid, dat in het Torrens-stelsel die tusschenpersonen, als houders van het legitimatiepapier, niet aan het gevaar blootge steld zijn, dat de eerste verkooper hen dupeert door een ander den eigendom te verschaffen. Zal nu de waarborg tegen spoliatie, in het bezit van het legitimatiepapier gelegen, er toe leiden, dat de boeking maar geheel wordt nagelaten Indien dit regel werd, voorzeker, dan zou blijken, dat de geest van het volk rijp was voor invoering van een mobilisatie-stelsel. Doch zulk eene vaart zal het niet nemen. Want men bedenke 1°. dat de kooper de gevaren loopt, reeds door Mr. Nab er genoemd; 2°. dat hij geen hypotheek of ander zakelijk recht kan vestigen, zoolang zijne akte niet geboekt is, en 3°. dat het ook voor den verkooper niet onverschillig is, of de koop geboekt wordt. Zoolang dit niet heeft plaats gehad, blijft hij aansprakelijk voor de grondbelasting. Ook de aangifte voor de vermogensbelasting zal hem moeite kunnen berokkenen. Bovendien kan hij rechtsvor deringen niet verwijzen naar een niet-geboekten kooper. Ook Mr. Hamaker is bevreesd voor een „extra-legaal verkeer". „Het zal ook onder het positieve stelsel telkens gebeuren, dat „onroerende goederen of gedeelten daarvan in handen zijn van per sonen, die niet als eigenaar of gerechtigde staan geboekt, of die, „zoo dit al het geval is, niet bereid zijn zich aan de formaliteit van „een overeenkomst voor den grondboek-ambtenaar gesloten te onder werpen of door dezen daartoe niet worden toegelaten" Zooals ik reeds opmerkte, kunnen dergelijke rechten, volgens het Ontwerp van een Burgerlijk Wetboek voor Duitschland, zelfs na langdurig extra-legaal verkeer geboekt worden door het z.g. „Aufge- botsverfahren". Gelijke toestanden zijn evenwel te duchten onder het negatieve stelsel, als de, ook door Mr. Hamaker gewenschte, authentieke Rechtsgel. Mag1893, bl. 448.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1895 | | pagina 142