VERSLAG der RIJKSCOMMISSIE voor graadmeting en waterpassing aangaande hare werkzaamheden gedurende het jaar 1894. Ingevolge het voorschrift, haar verstrekt bij beschikking van den Minister van Binnenlandsche Zaken van 14 Mei 1879, letter M, afdeeling Kunsten en Wetenschappen, heeft de Rijkscommissie voor graadmeting en waterpassing de eer, aangaande hare werkzaamheden in het jaar 1894, het volgende te berichten Commissie. In den loop van het jaar hadden geene veranderingen plaats in de samenstelling der commissie noch in die der subcommissiën waarin zij zich verdeeld heeft. Vergaderingen. De commissie vergaderde vier malen in den loop van het jaar ter beraadslaging over hare aangelegenheden. Drie dezer vergaderingen werden te 's Gravenhage gehouden en de vierde te Delft. Betrekkingen met de internationale vereeniging voor aardmeting. De ver gadering van de permanente commissie voor de aardmeting werd van 5 tot 12 September 1894 te Innsbruck gehouden, daarbij waren tegenwoordig de heeren Faye voorzitter, Ferrero ondervoorzitter, Kirsch permanente secretaris, Helmert, Foerster, Zachariae, Hennequin, v. Kalmar en van de Sande Bak- huyzen, leden dier commissie en verder als afgevaardigden de heeren Albrecht en von Schmidt uit Pruisen, Guarducci, Lorenzoni en Rajna uit Italië, Haid uit Baden, Arrillaga uit Spanje, Karlinski, von Sterneck, Tinter en Weiss uit Oostenrijk, Lallemand en Tisserand uit Frankrijk en Schols uit Nederland. In de verschillende zittingen werden behalve de gewone jaarverslagen aan gaande den voortgang der werkzaamheden in de verschillende landen voor namelijk drie onderwerpen behandeld 1°. de bepaling van de zwaartekracht door slingerproeven in verband met de geologische gesteldheid van de aard korst 2°. het onderzoek van de veranderingen in de richting van de aardas 3°. de voorbereiding van eene eventueele hernieuwing der overeenkomst ter bevordering van de aardmeting in 1886 door de verschillende regeeringen voor den tijd van 10 jaar gesloten. De behandeling van het eerste onderwerp was het gevolg van een schrijven van de academiën te Mtlnchen, Weenen, Göttingen en Leipzig aan de per manente commissie gericht. Hierin werd medegedeeld dat de afgevaardigden

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1895 | | pagina 144