149 Tusschen deze metingen door en vooral na afloop der metingen in Ooster hout hadden op verschillende punten centreeringsmetingen plaats, vooreerst op de punten zeiven waar gemeten werd, maar verder op de omliggende hoofdpunten Flierenberg, Rhenen, Zalt-Bommel en Oud-Gastel en op de tus- schenpunten Nijmegen, Tiel, 's Hertogenbosch, Tilburg, Hilvarenbeek, Bladel, Breda, Zevenbergen en Geertruidenfcerg, bovendien werden in Venray, Lommei, Gorinchem, Dordrecht, Bergen op Zoom en Mil, ter verzekering van de punten op die torens, nog eenige vastleggingen bepaald. Na afloop van deze werkzaamheden keerden de ingenieurs naar Delft terug. Secundaire driehoeksmeting. Zooals hiervoor reeds werd medegedeeld werden tijdens de metingen van de eerste orde op de verschillende stations nog eene reeks van zoogenaamde tusschenpunten ingestelddit zijn punten die tot aanvulling dienen van het net van de eerste orde ten einde meer punten te krijgen tot aansluiting van het net van de tweede orde. Zij worden tijdens de metingen van de eerste orde ingesteld en daardoor bepaald met eene nauwkeurigheid die ongeveer overeenkomt met die van de overige punten van de eerste orde. Als zoodanig werden ingesteld van uit Velsen de punten Tubbergen, Coe- vorden en Nieuw-Schoonebeekvan uit Harikerberg de punten Enschede, Haaksbergen, Groenlo, Lochem, Deventer, Koningsbeld, Tubbergen en Nede van uit Winterswijk de punten Zelhem, Lochem, Groenlo, Haaksbergen, Neede en Enschede en van uit Zutphen de punten Lochem, Zelhem, Koningsbelt, Groenlo, Doesburg, Beekbergen en Deventer, terwijl tijdens de centreering in Hettenheuvel nog ingesteld werden de punten Zelhem en Silvolde ter aan vulling van de vroeger aldaar uitgevoerde metingen. Door de tweede ploeg met de metingen belast werden als tusschenpunten ingesteld in Oss de punten Nijmegen, Sambeek, Mil, 's Hertogenbosch en Tielvan uit Oirschot de punten Helmond, Heeze, Bladel, Hilvarenbeek, Tilburg en 's Hertogenbosch. Van uit Hoogstraeten de punten Breda, Tilburg, Hilvarenbeek en Bladel en van nit Oosterhout de punten 's Hertogenbosch, Tilburg, Hilvarenbeek, Breda, Zevenbergen en Geertruidenberg. Behalve deze tusschenpunten werden nog een honderdtal kerktorens inge steld die later als punten van de tweede of van lagere orde kunnen dienen en nu reeds van uit de punten van de eerste orde, voor zooverre de gelegen heid zich aanbood werden opgemeten. Behalve dat de genoemde tusschenpunten van uit de hoofdpunten werden ingesteld, werden in die punten zeiven, zoo als reeds bij de primaire drie hoeksmeting vermeld is, centreeringsmetingen uitgevoerd. Deze metingen, die noodig zijn in de eerste plaats om de ligging van de heliotropen, bijaldien die gebruikt zijn, ten opzichte van het centrum te bepalen en in de tweede plaats om door het aanbrengen van vastleggingen de punten te verzekeren, nemen veel tijd in beslag, daar men opzettelijk die punten dient te bezoeken

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1895 | | pagina 151