150 en daar het veelal kerktorens zijn telkens eene kleine driehoeksmeting voor die centreeriug noodig is. Konden wij in een vorig jaarverslag er op wijzen dat een aanvang gemaakt was met het oprichten van een gebouw, waarin de commissie de noodige lokalen en inrichtingen zal vinden voor het onderzoek van hare instrumenten, de oefening van haar personeel en voor hare verdere werkzaamheden, thans kan de commissie daaraan toevoegen dat het gebouw zijn voltooiing nadert en vermoedelijk in den loop van den zomer zal kunnen betrokken worden. De commissie zal daardoor in de gelegenheid zijn om de voorbereiding voor de metingen van de tweede orde krachtig ter hand te nemen, in de eerste plaats door het aanschaffen en laten onderzoeken van de daarvoor noodige instrumenten en verder door het oefenen van het daarvoor noodige personeel. Slingerproeven. De commissie stelde er prijs op den slingertoestel van Defforges, welke zij bij den heer Bianchi te Parijs besteld had, in den aan vang van de maand Augustus van het vorig jaar te ontvangen, daar hij dan op de vergadering van de Astron. Gesellschaft te Utrecht door de aanwezige sterrenkundigen kon bezien en besproken worden. De heer Bianchi heeft aan ons verlangen voldaan, hoewel de agaten messen nog niet geheel waren afgewerktde overige deelen van den toestel, de metalen klok, de luchtpomp en verschillende kleinere onderdeden waren echter geheel voltooid. In de maand September is toen de slingerstang met de messen weder naar Parijs verzonden, doch hij is nog niet terug ontvangen, daar de heer Defforges, die de goedheid heeft bijzonder toezicht te houden op het volkomen juist afslijpen der messen, voor eene wetenschappelijke zending naar Azië was vertrokken. Getijwaarnemingefi. In het afgeloopen jaar is de berekening der getijwaar nemingen voortgezet. De heer Engelenburg heeft nu behalve de waterstanden aan den getijmeter te den Helder waargenomen in 1880, ook van dienzelfden getijmeter de waterstanden van de jaren 1881, 1882 en 1892 en voor de getijmeters te IJmuiden en Hoek van Holland van het jaar 1892 aan de berekening volgens de methode van Darwin onderworpen en de formule voor den waterstand op de genoemde plaatsen in die jaren berekend. De ver schillende formules stemmen zeer goed overeen, zoodat zij met uitzondering van enkele termen van lange periode, die nog nader moeten worden onder zocht, groot vertrouwen verdienen. Belangrijk zijn in die formules de termen die hun oorsprong vinden in de geringe diepte der zee op onze kust en die in den Helder den zoogenaamden agger of tweeden vloed (eigenlijk den eersten vloed) veroorzaken. Na het afleiden der formules is een aanvang gemaakt met de vooruitbe rekening der waterhoogten voor den getijmeter aan den Hoek van Holland in 1896; daar hiervoor verscheidene voorbereidende berekeningen moeten worden volbracht, die ook later bij de vooruitberekening voor latere jaren van dienst kunnen zijn, is deze arbeid nog niet voltooid.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1895 | | pagina 152