II Het kadastrale vraagstuk. Naar gelang van het doel, waarvoor het kadaster wordt opgemaakt, onderscheidt men belasting- en eigendomskadasters. Een belastingkadaster dient voor de perequatie der grondbelasting. Een eigendomskadaster dient bovendien of uitsluitend om de rechts zekerheid van den grondeigendom te bevorderen. Voor een belastingkadaster is groote nauwkeurigheid geen vereischte. Daarvoor is het voldoende de cultuur- en schijnbare bezitsgrenzen globaal op te meten. Groote nauwkeurigheid in de meting ter bijhouding der kaart, waarbij deze vage, veranderlijke grenzen als grondslag moeten dienen, is toch niet bereikbaar. Van een eigendomskadaster daarentegen behoort de opmeting der door de eigenaars contradictoir vastgestelde eigendomsgrenzen met groote nauwkeurigheid en afdoende controle te geschieden en verband te houden met door driehoeksmeting bepaalde vaste punten, die ook voor eene duurzame bijhouding moeten dienst doen. Een dergelijk kadaster is een deugdelijk middel om het beginsel der specialiteit in het hypotheekstelsel door te voeren en tevens om de rechtszeker heid van den grondeigendom te vermeerderen. Deze wordt bepaald 1°. door de wettelijke regeling der wijzen van eigendomsver- krijging (titel). 2°. door de wijze van grensconstateering (het onderwerp dezer nota). Deze twee factoren oefenen invloed uit op de rechtszekerheid van den grondeigendom in geheel verschillenden zin en in hoofdzaak onafhankelijk van elkander. Wel kan men zeggen, dat het beste stelsel van eigendomsverkrijging onvolledig is zonder een eigendoms kadaster, doch het laatste geeft groote voordeden onder elk stelsel, niet het minst onder het negatieve.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1895 | | pagina 157