156 Is nu het Nederlandsche kadaster uitsluitend een belasting- of een eigendomskadastër Noch het een, noch het ander. Het hinkt op twee gedachten. Dit hinken op twee gedachten vindt men reeds in de voorschriften van de Methodieke verzameling van de wetten, besluiten enz. op het Fransche kadasternaar welke ook ons kadaster is opgemaakt. Daarin wordt o.a. bepaald: Art. 167. „De landmeter moet, in zijne verscheidene-betrekkingen- „met- tkr eigeiTaars, hun de voordeelen ontvouwen, welke het kadaster „hun aanbiedt door de grensscheidingen van hunne eigendommen te bepalenwaardoor verschillen en processen voorgekomen worden, „welke zonder ophouden ontstonden". Art 1142. „Het perceelsgewijs opgemaakte kadaster beslist en „voorkomt in het vervolg eene menigte geschillen tusschen de grond eigenaars over de grenzen hunner eigendommengeschillen, welke „kosten veroorzaakten, waarvan het bezwaarlijk te berekenen beloop, „misschien, jaar door jaar. twee of driemalen zooveel bedroeg, dan „dat der additionele centimes, die, slechts voor een tijd, voor het „opmaken van het kadaster geheven worden". Art. 1143. „Het kadaster kan en moet noodwendig in het vervolg tot bewijsstuk in regten dienen om den eigendom te beivijzen. Evenzoo „is het met de boeken der eigendomsverwisselingen gesteld, welke „het spoor bewaren van alle eigenaars, door welker handen een vast „goed opvolgelijk gegaan is". Deze schoone beloften werden echter teniet gedaan door de voorschriften voor de practische uitvoering, bijv. Art. 169, „Twee of drie eigenaars zijn dikwijls genoeg, om veel „licht aan den landmeter te geven, nademaal de omschrijving van „hunne eigendommen reeds een gedeelte opgeeft van die der aan grenzende landen. Maar al begaf zich geen een eigenaar op het terrein, moet de landmeter altijd voortgaan met zijn werkzaamheden". Art. 175. „De landmeter moet de eigendommen slechts opnemen „volgens het genot op het oogenblik, waarop hij de bewerking verricht". Het is bekend, dat het kadaster, naar deze voorschriften haastig opgemaakt, in zijne grondslagen zuiver flskaal is. Eene algemeene delimitatie der eigendommen had niet plaats.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1895 | | pagina 158